×

Rachunki pójdą w górę! Stanie się to wcześniej, niż wszyscy myśleliśmy

O tym, że jest coraz drożej, przekonujemy się podczas każdej wizyty w sklepie. Ale rosną nie tylko ceny produktów — również rachunki pójdą w górę. Zmiany odczujemy jeszcze w tym roku, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Rachunki pójdą w górę! Co podrożeje najbardziej? Od kiedy?

Nie sposób wymienić wszystkich produktów, za które musimy zapłacić więcej. Drożeje niemal wszystko i musimy się z tym pogodzić. Co więcej, trzeba się przygotować na to, że najgorsze dopiero przed nami. Wkrótce czekają nas drastyczne podwyżki rachunków. Dostawcy mediów już szykują się do podnoszenia stawek. Pierwsi w kolejce są dostawcy prądu.

Niedawno Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że sprzedawcy energii domagają się podwyższenia rachunków jeszcze w tym roku. Wnioski ws. podwyższenia stawek złożyło trzech z czterech dostawców. URE na razie analizuje złożone dokumenty, ale jeśli nowe taryfy zostaną zatwierdzone, cenniki mogą zostać zweryfikowane jeszcze w te wakacje.

Dla mieszkańców stolicy podwyżki nie będą niczym nowym. W Warszawie firma E.ON Polska już w czerwcu wprowadziła nowy cennik: podniesiono opłatę handlową i taryfę za energię. Znamienne jest to, że również osoby, które starają się zaoszczędzić dzięki mniejszemu zużyciu, odczują podwyżki.

Wcześniej za zużycie na poziomie 193 kWh płacili 168 zł. Teraz mimo ograniczenia poboru prądu do 170 kWh, faktura pokazuje ponad 190 zł do zapłaty.

– przekazał Business Insider.

Kolejnych podwyżek możemy się spodziewać na początku przyszłego roku.

Które rachunki będą wyższe?

Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być jeszcze gorzej. Według Business Insider, od przyszłego roku możemy się spodziewać także nowych taryf za gaz. Ci, którzy używają gazu jedynie do przygotowywania posiłków, zapłacą więcej o 41%. Osoby, które gazem ogrzewają wodę użytkową, zapłacą więcej o 54%. Za ogrzewanie domu gazem trzeba będzie zapłacić więcej o 58%. Ale ten sezon grzewczy dla nikogo nie będzie łatwy. Zdrożał węgiel i pellet drzewny. Wiele rodzin zastanawia się, jak przetrwać jesień i zimę.

Wyższych rachunków chcą też wodociągi. Już we wrześniu Wody Polskie będą rozpatrywać kolejne wnioski o podwyżki. Te mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent.

Fotografie:

Może Cię zainteresować