×

Putin wskazał kluczową datę. Wtedy skończy się wojna?

Ukraina broni się już od 97 dni. Wszyscy zastanawiają się, kiedy wreszcie skończy się ta wojna. Zdaniem ukraińskich dziennikarzy, Władimir Putin wskazał kluczową datę, zaznaczając, kiedy rosyjska armia ma osiągnąć swój cel.

„Bezwarunkowy priorytet” Moskwy

Rozpoczął się 97. dzień ukraińskiego oporu. We wschodniej Ukrainie toczą się ciężkie walki, a z najnowszych doniesień ukraińskiej armii wynika, że Rosjanie są bliscy realizacji pierwszego z postawionych przez Putina celów. W miniony piątek szef władz obwodu ługańskiego Serhiej Hajdaj przekazał, że Rosjanie opanowali już 95 proc. obwodu ługańskiego. Wkrótce chcą też zająć obwód doniecki.

Niedawno minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przyznał, że zajęcie Donbasu jest „bezwarunkowym priorytetem” dla Rosjan.

Celem jest wypchnięcie ukraińskiej armii i batalionów z obwodów donieckiego i ługańskiego, które Moskwa uznaje za niepodległe państwa

– powiedział Ławrow.

Putin wskazał kluczową datę

Jak informuje ukraiński Kanał24, Władimir Putin wydał rozkaz, w którym wskazał konkretne daty. Do 1 czerwca rosyjska armia ma zająć cały obwód ługański, a do 1 lipca obwód doniecki. 

Obecnie Rosjanie koncentrują się na próbach zdobycia Siewierodoniecka (obwód ługański). W mieście trwają walki uliczne. Rosyjskie siły zbrojne prowadzą też ofensywę na Zaporoże.

Na zajętych terenach Rosjanie mordują, gwałcą i terroryzują cywili. Rozdzielają rodziny, zabierają dzieci od rodziców, wywożą tysiące Ukraińców do Rosji. Tak postrzegają „wyzwalanie” wschodniej Ukrainy. Okupant próbuje też nakłonić lokalne władze do kolaboracji. Bez sukcesów.

Rosja chroni na Ukrainie ludzi i język rosyjski, który stał się obiektem bezpośredniej dyskryminacji i agresji ze strony ukraińskich reżimów pod rządami Poroszenki i Wołodymyra Zełenskiego, a także chroni Ukrainę przed neonazistami

– twierdzi Ławrow.

Zdaniem rosyjskiego ministra, „specjalna operacja wojskowa” przebiega zgodnie z planem.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij