×

Publiczne szkoły wyciągają od rodziców pieniądze! Możesz się postawić i nie płacić

Za nami pierwszy miesiąc szkoły. W wielu placówkach powrócił więc temat dotyczący różnego rodzaju składek i opłat. Możemy zaliczyć do nich chociażby ubezpieczenie szkolne czy składkę na fundusz rady rodziców, która nie jest obowiązkowa. Tymczasem wielu rodziców o tym nie pamięta i ma dość zrzucania się na „niesprecyzowane” cele. Część z nich zaznacza również, że „edukacja jest darmowa”. Dlaczego więc mają ponosić dodatkowe koszty, których i tak w związku z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego mieli bardzo dużo? Czy możemy powiedzieć, że publiczne szkoły wyciągają od rodziców pieniądze?

Składka na fundusz rady rodziców, która nie jest obowiązkowa. Czy aby na pewno?

Ile wynosi składka na fundusz rady rodziców? Zwykle jest to kwota w przedziale od 40 do 60 złotych, choć zdarza się, że kwota ta jest wyższa. Warto jednak pamiętać, że jest ona, przynajmniej w teorii, dobrowolna. MEN przypomina, że rady rodziców gromadzące środki finansowe „nie mogą ustalać jakichkolwiek obligatoryjnych opłat ani dla rodziców, ani osób działających wokół szkoły”. Nie zabrania się natomiast działań zachęcających do wpłat, a te już są najróżniejsze.

Mimo stanowiska MEN niektórzy rodzice skarżą się, że są wręcz przymuszani do uiszczenia opłaty. Wystarczy spojrzeć na poniższą wypowiedź…

Należę do rodziców, którzy uiszczają dobrowolne składki nieregularnie i widziałam już różne odsłony działania tego mechanizmu windykacji. W jednej z placówek zadeklarowaną kwotę dopisywano mi co miesiąc do rachunku z obowiązkowymi opłatami jako dług. W innej moje dziecko dostawało od pani wychowawczyni co dwa tygodnie karteczkę „dla mamusi”, z informacją o wysokości moich zaległych opłat. Obie strategie odbierałam jako opresję – zarówno wobec mnie, jak wobec moich dzieci – pisała ponad rok temu matka trójki dzieci, dziennikarka „Gazety Wyborczej”

Publiczne szkoły wyciągają od rodziców pieniądze? Na co trafiają środki z funduszu rady rodziców?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu rodziców. Już spieszymy z odpowiedzią… Ustawa mówi, że „jedynym” celem, na jaki mogą trafić zgromadzone na funduszu środki, jest „wspieranie działalności statutowej szkoły”. Za wydatki zapewniające bieżącą organizację pracy szkoły odpowiada natomiast organ prowadzący, czyli chociażby gmina. Co to oznacza?

Pieniędzy z funduszu rady rodziców nie można przeznaczać na:

  • wykonywanie remontów i zadań inwestycyjnych obiektów szkolnych
  • zapewnienie obsługi administracyjnej (prawnej, finansowej i organizacyjnej)
  • zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki pod względem bezpieczeństwa i higieny warunków nauki, wychowania i opieki
  • zapewnienie warunków umożliwiających stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla uczniów, którzy są objęci kształceniem specjalnym
  • wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i niezbędny do realizacji programów nauczania sprzęt

Pieniądze z funduszu rady rodziców można przeznaczać na:

  • dofinansowanie nagród w konkursach
  • dofinansowanie nagród dla najlepszych uczniów
  • dofinansowanie szkolnych imprez i uroczystości
  • dofinansowanie wycieczek dla uczniów z rodzin o trudnej sytuacji materialnej
  • ponadstandardowe wyposażenie szkoły lub placówki i środki dydaktyczne – w tym przypadku muszą zostać spełnione określone przepisami warunki

A czy Wy wiecie na jakie cele trafia fundusz rady rodziców w szkole/przedszkolu Waszego dziecka?

_______________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować