×

Przymus szczepień w kolejnych trzech grupach. Rządzący przestraszyli się rekordu

Przymus szczepień w kolejnych trzech grupach. PiS kontynuuje plany, związane z wprowadzeniem obowiązku przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi. Czy znaleźliśmy się niebezpiecznie blisko ograniczenia podstawowych swobód obywatelskich?

Presja narasta

Dawne zapewnienia polityków o dobrowolności szczepień przeciwko koronawirusowi rozpływają się z każdym dniem. Wyraźnie widać, że stopniowo zmienia się stosunek rządzących do walki z COVID-19. W jednym z wywiadów Jarosław Kaczyński powiedział, że Polacy muszą się szczepić. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 571 nowych zakażeniach koronawirusem. Jest to stosunkowo nieduża liczba, biorąc pod uwagę niedawne Święta Bożego Narodzenia i fakt zamknięcia laboratoriów w tym czasie.

Rządzący niepokoją się jednak z powodu sporej ilości zgonów. W ciągu minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 227 osób. Odnotowano również 567 zgonów wśród osób cierpiących na choroby współistniejące. Znaczny przyrost przypadków śmiertelnych to najprawdopodobniej pokłosie gigantycznej ilości zakażeń, która miała miejsce tuż przed Świętami. Politycy wolą jednak chuchać na zimne i w związku z tym już teraz, rozważają wprowadzenie przymusu szczepień.

W kraju obowiązuje już konieczność szczepień wśród medyków. Do 1 marca wszyscy lekarze, pielęgniarki, ratownicy, jak również farmaceuci i studenci kierunków związanych z medycyną muszą przyjąć wszystkie dawki szczepionki na COVID-19. Już kilka razy rząd wspominał o możliwości rozszerzenia obowiązku szczepień na nauczycieli czy służby mundurowe.

Decyzja w tej sprawie na razie nie zapadła, ale temat powrócił w odniesieniu do innych grup zawodowych. W ubiegły wtorek rzecznik Ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że PiS rozważa nałożenie przymusu na wszystkich obywateli. Politycy wolą jednak stopniować zaostrzanie przepisów tak, aby ludzie się z nimi oswajali. W związku z tym, w pierwszej kolejności do szczepień mieliby zostać zmuszeni mundurowi. Decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych dniach.

Przymus szczepień w kolejnych trzech grupach

Dziś wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska powiedział, że rząd zastanawia się nad objęciem obowiązkiem szczepień większej liczby grup zawodowych. Polityk wspomniał nie tylko o służbach mundurowych, ale także nauczycielach i pracownikach administracji.

Rozmawiamy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i
nauczycieli. Ale pomyślałbym jeszcze także o administracji, bo tam też kontakt z petentem, klientem, jest duży.

Wiceminister zdrowia oczywiście wykorzystał nadarzającą się okazję do zachęcenia obywateli do szczepień. Choć na razie brakuje dowodów na to, że wszystkie szczepionki przeciwko koronawirusowi przeciwdziałają zakażeniu wariantem Omikron, Waldemar Kraska stwierdził, że są one skuteczną ochroną przed skutkami piątej fali pandemii. Kolejne uderzenie koronawirusa ma nastąpić już w drugiej połowie stycznia.

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować