×

Przyczyny drugiej fali pandemii. WHO wyjaśnia, co poszło nie tak

Przyczyny drugiej fali pandemii koronawirusa postanowiła wyjaśnić Światowa Organizacja Zdrowia. Jak twierdzi WHO, wzrost zakażeń wynika z… nieskutecznej kwarantanny.

Nadwątlona wiarygodność

Druga fala pandemii uderzyła w Europę z dużo większą mocą niż pierwsza. Wszyscy, którzy myśleli, że pandemia się wycisza, w tym polski premier, Mateusz Morawiecki, który jakiś czas temu przekonywał, że „wirus jest w odwrocie” i minister zdrowia Adam Niedzielski, który swoje urzędowanie rozpoczął od likwidacji szpitali jednoimiennych, z pewnością poczuli się rozczarowani.
Przyczyny drugiej fali postanowiła wyjaśnić Światowa Organizacja Zdrowia.

WHO ma ostatnio kłopot z wiarygodnością. Cieniem na niej położyły się podejrzenia o to, że zwlekała z ujawnieniem informacji o patogenie, znanym jako SARS-CoV-2 a zwłaszcza odkrycia, że może przenosić się z człowieka na człowieka. Ukrycie tej kluczowej informacji sprawiło, że rządy poszczególnych państw miały mniej czasu na przygotowanie się do pandemii.

Ponieważ sugestie, że WHO bagatelizowała, lub, co gorsza, ukrywała wiedzę na temat koronawirusa na pierwszym etapie pandemii, kładą się cieniem na renomie i autorytecie organizacji, zdecydowano nawet o wszczęciu śledztwa w tej sprawie.

Przyczyny drugiej fali pandemii

Na razie śledztwo się toczy, zaś dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan postanowił wyjaśnić, dlaczego ludzie znowu chorują i to w dużo większej liczbie niż wiosną.

Jego zdaniem, dramatyczny wzrost zakażeń wynika stąd, że podczas pierwszej fali nie udawało się wyśledzić i poddać kwarantannie wszystkich osób, z którymi kontakt miała osoba zakażona. Zwrócił też uwagę na zbyt lekkie, jego zdaniem, traktowanie zasad kwarantanny. Jak twierdzi, tysiące zakażonych chodzą, zamiast siedzieć w izolacji i zakażają innych.

Jak wskazuje WHO, do rozwoju pandemii przyczyniają się też osoby, które nie korzystają z ochrony twarzy i nosa i rezygnują z dezynfekcji.

Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się około 40,7 miliona ludzi. W wyniku zakażenia zmarło ponad 1,12 mln osób. Nadal nie wiadomo, kiedy będzie gotowa szczepionka na koronawirusa.

Źródła: www.o2.pl, www.gazetaprawna.pl, www.medonet.pl
Fotografie: Twitter, YouTube

Polecane

Może Cię zainteresować