×

Zbliża się koniec pandemii? Dyrektor WHO przekazał optymistyczne wieści

Czy możemy mieć nadzieję, że zbliża się koniec pandemii? Coraz częściej słychać pełne optymizmu głosy, także wśród ekspertów. Podczas ostatniej konferencji prasowej dyrektor WHO w Europie, Hans Kluge, mówił o „długim okresie spokoju” i „przejmowaniu kontroli”.

Europa jest zmęczona

W Polsce nadal rośnie liczba zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. Patrząc na codzienne raporty z resortu zdrowia, raczej trudno o optymizm. Ale w niektórych europejskich krajach podejście do walki z koronawirusem zaczyna się zmieniać. Anglia zlikwidowała ostatnie obostrzenia w związku z wariantem Omikron. Na stopniowe luzowanie restrykcji zdecydowały się ostatnio również Austria, Hiszpania i Włochy. Dania, jako pierwszy kraj w UE, we wtorek zniosła wszystkie restrykcje związane z pandemią. Na podobny krok zdecydowała się również Szwecja (zniesienie obostrzeń 9 lutego). Z kolei Czechy wkrótce zrezygnują z obowiązku okazywania certyfikatów covidowych.

Jednak w wielu krajach europejskich, również w Polsce, zaraźliwy wariant Omikron nadal szaleje. Mimo to coraz częściej możemy usłyszeć wypowiedzi specjalistów, które napawają optymizmem.

Hans Kluge – dyrektor WHO w Europie uważa, że obecnie panuje idealna sytuacja, by zapanować nad pandemią.

Nie wolno nam tej okazji zaprzepaścić

– stwierdził.

Zbliża się koniec pandemii?

W czwartek odbyła się wirtualna konferencja prasowa, w trakcie której dr Hans Kluge mówił o nadziei na przyszłość.

To nie koniec pandemii, niemniej mamy wyjątkową sytuację, w której możemy przejąć nad nią kontrolę

– stwierdził specjalista.

Kluge zaapelował do Europejczyków, by nie przestawali się szczepić. Zaznaczył też, że niedługo będziemy mogli utrzymać „dłuższy okres spokoju” od koronawirusa. I to właśnie wysoki poziom wyszczepienia populacji oraz naturalnej odporności ma się do tego przyczynić. Nie bez znaczenia, zdaniem dyrektora WHO na Europę, jest także kończąca się zima.

Okres zwiększonej ochrony powinien być postrzegany jako swego rodzaju 'zawieszenie broni’, które dopiero może nam przynieść długotrwały pokój

– uważa Kluge.

Wierzę, że możliwe jest zareagowanie na nowe warianty, które nieuchronnie się pojawią, bez ponownego wprowadzania środków zakłócających, których potrzebowaliśmy wcześniej

– dodał ekspert.

Jak informuje BBC, w minionym tygodniu w Europie zostało wykrytych ok. 12 milionów nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Ale to nie przełożyło się na znaczący wzrost liczby osób wymagających hospitalizacji.

Przypomnijmy: w Polsce wariant Omikron odpowiada obecnie za niemal 60 proc. wszystkich zakażeń. Tak przynajmniej wynika z oficjalnych danych. Eksperci uważają, że te mogą być mocno niedoszacowane. Nie bez znaczenia jest fakt, że w Polsce zaszczepionych dwiema dawkami jest ok. 57 proc. osób, podczas gdy np. w Portugalii jest to 89 proc., a w Niemczech 74 proc.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować