×

Naukowcy z USA opracowali szczepionkę na koronawirusa! Jest nadzieja na opanowanie epidemii

Naukowcy z firmy Greffex specjalizującej się w inżynierii genetycznej z Houston w Teksasie, twierdzą, że stworzyli szczepionkę koronawirusową. Wkrótce może ona pomóc ujarzmić szalejącą na świecie epidemię koronawirusa.

Szczepionka na koronawirusa

Firma poinformowała media o zakończeniu opracowywana szczepionki. Jak twierdzi, jest gotowa do rozpoczęcia testów na zwierzętach i przetestowania przez amerykańskie organy regulacyjne.

Jest to już kolejne ogłoszenie dotyczące powstania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wcześniej o odkryciu informowali m.in. badacze z University of Texas w Austin, którzy twierdzili, że stworzyli związek, który ich zdaniem może posłużyć jako szczepionka. Niezliczeni naukowcy z całego świata ścigają się, aby być pierwszymi, którzy opatentują odkrycie.

Opracowanie szczepionki to jedynie pierwszy krok w kierunku jej dystrybucji. Szacunkowe obliczenia sugerują, że od chwili testowania do produkcji może upłynąć od 18 miesięcy do nawet dwóch lat. Niemniej jednak, Greffex nie powiedział ile czasu przewiduje na udostępnienie szczepionki.

Nowe podejście do szczepionek

Pracownicy firmy ze względów bezpieczeństwa w trakcie swojej pracy nie wykorzystali do wyprodukowania szczepionki żadnej formy samego koronawirusa – ani żywego, ani inaktywowanego. Biorąc pod uwagę, że koronawirus jest bardzo słabo poznany, rozprzestrzenił się tak szybko i zabił ogromną liczbę osób, naukowcy z Greffex nie chcieli ryzykować, że szczepionka narazi pacjentów na zarażenie chorobą COVID-19.

Z tego powodu zdecydowano o stworzeniu szczepionki opartej o adenowirusa. Adenowirusy są jedną z najczęstszych przyczyn wirusowych infekcji dróg oddechowych i odpowiadają za dwa do pięciu procent przeziębień. Są również bardzo rozpowszechnione w produkcji szczepionek. Inne firmy opierają swoje propozycje szczepionek na specyfikach opracowanych już wcześniej podczas wybuchu epidemii SARS, które jednak zostały porzucone po ustąpieniu wirusa. Z kolei, Naukowcy z University of Texas w Austin mieli odtworzyć cząsteczkę, która tworzy białko kolca na powierzchni koronawirusa (obecnie znanego jako SARS-CoV-2), aby stworzyć trójwymiarową mapę struktury. Uważają, że związek, który sami stworzyli, może działać jako szczepionka, wywołując odpowiedź immunologiczną na wirusa. Podobnie jak zespół z Austin, Greffex uważa, że ​​ich proces produkcji jest jednym z najszybszych, który zdoła doprowadzić do produkcji szczepionki. Dyrektor generalny Greffex, John Price powiedział:

Sztuką przy tworzeniu szczepionki jest to, czy możesz skalować szczepionkę, którą przygotowałeś, aby móc wykonać określoną liczbę dawek, czy możesz przetestować szczepionkę szybko i skutecznie, a następnie czy możesz przekazać ją pacjentom – i właśnie w tym mamy przewagę nad innymi firmami.

Droga jest jeszcze długa

Szczepionka Greffex powstała po tym, jak National Institutes of Health (NIH) przyznał firmie dotację w wysokości około 18,9 miliona dolarów na opracowanie platformy typu „plug and play”, która pozwoliłaby na dodanie kilku konkretnych składników do podstawowej formuły i szybkie projektowanie szczepionek. Po opracowaniu kandydata na szczepionkę, naukowcy będą musieli przetestować ją na zwierzętach, a następnie rozpocząć badania kliniczne fazy 1 na ludziach. Dopiero po dwóch kolejnych fazach badań na ludziach i ostatecznym zatwierdzeniu przez Food and Drug Administration (FDA), szczepionka mogłaby trafić do sprzedaży. Opracowanie szczepionek może zająć w najgorszym wypadku ponad dekadę. Nawet przy wszystkich możliwych przyspieszeniach należy pamiętać, że testy wymagane przez FDA są wyjątkowo dokładne i czasochłonne, dlatego produkcja szczepionki potrwa od 18 miesięcy do roku.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay.com, Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować