×

Polska szczepionka na koronawirusa. Czy ten specyfik jest bezpieczniejszy?

Polska szczepionka na koronawirusa. Lada dzień na rynek trafi specyfik stworzony przez polskich naukowców. Czy to oznacza, że szczepionki produkowane wielkie koncerny farmaceutyczne wkrótce przejdą do lamusa?

Rośnie konkurencja

Wszystko wskazuje na to, że polska szczepionka przeciwko koronawirusowi jeszcze w tym roku trafi na rynek. Dr n. med. Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych uważa, że może to nastąpić już w grudniu. Szczepionka Nuvaxovid jest produktem firmy Novavax i została wyprodukowana w Polsce przez firmę Mabion. Eksperci oceniają jej skuteczność jako przekraczającą 90%.

Biorąc pod uwagę, że nowa szczepionka posiada wiele niewiadomych, społeczeństwo zastanawia się czy produkt będzie w pełni bezpieczny dla najmłodszych. Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła analizowanie wniosku dotyczącego sprawy. Informację potwierdził Grzegorz Cessak.

Dr n. med. Grzegorz Cessak złożył wizytę w Radiu Plus. W programie „Sedno Sprawy” wypowiedział się na temat skuteczności szczepionek na COVID-19. Wspomniał również o nowym szczepieniu, które od grudnia będzie możliwe na terenie naszego kraju. Czy nowy specyfik będzie bezpieczniejszy od dotychczas stosowanych produktów inżynierii genetycznej?

Polska szczepionka na koronawirusa

Gość programu „Sedno Sprawy” zapewniał, że nowy produkt w swoim składzie jest bardziej zbliżony do pierwotnie pojmowanej definicji szczepionki. Specjalista nie powiedział jednak wprost o możliwych skutkach ubocznych. Wciąż nie wiemy także czy podobnie jak w przypadku szczepionki AstraZeneca, istnieją pewne przeciwwskazania związane z chorobami zakrzepowymi.

To jest troszeczkę bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna, podjednostkowa, z tych starszych typów szczepionek. Bardzo skuteczna, powyżej 90 proc. skuteczności, która ma substancję adiuwant, taką substancję przyspieszającą naszą reakcję immunologiczną.

Dr Cessak zapowiedział, że szczepienia będą mogły się rozpocząć już niebawem.

Spodziewamy się, że zatwierdzenie tej szczepionki będzie w połowie grudnia czy jeszcze w grudniu i ta szczepionka, jest planowana i zakupiona przez Polskę, a także zakontraktowana. Spodziewamy się, że jeszcze w grudniu ona dotrze do Polski i będzie można nią szczepić. Na razie jest jako szczepienie podstawowe. To jest tradycyjna szczepionka.

Niestety podobnie jak w przypadku pozostałych szczepionek, produkt nie gwarantuje, że zaszczepieni nie przenoszą koronawirusa. Co więcej, sami również mogą zachorować na COVID-19.

U części osób, które przyjęły szczepionkę, to neutralizacja wirusa nastąpi w ciągu kilkunastu godzin i wirus nie zdąży się tak namnożyć, żebyśmy zarażali. Tak dzieje się u 36-53% osób. Druga część zachoruje skąpo objawowo, czyli szczepionka ich też ochroni. Przy grupach największego ryzyka, tez w większości przypadków szczepionka redukuje najgorszy stan.

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij