×

W Polsce rozpoczyna się twindemia. Specjaliści zachęcają do podwójnych szczepień

W Polsce rozpoczyna się twindemia. To niezwykle niepokojące zjawisko może doprowadzić do gigantycznych problemów zdrowotnych populacji i śmierci tysięcy osób. Czy jest jakiś sposób, aby uchronić się przed dwoma chorobami?

Grypa znów wróciła

Epidemia koronawirusa weszła właśnie w bardzo ostrą fazę. Kolejne rekordy dziennej liczby zakażeń sprawiają, że coraz częściej pojawia się myśl o możliwości wprowadzenia lockdownu lub surowych obostrzeń. Okazuje się, że wkrótce sytuacja może ulec jeszcze większemu pogorszeniu, ponieważ właśnie zaczyna się twindemia.

Wiele osób prawdopodobnie nie słyszało jeszcze o tym pojęciu lub błędnie kojarzy je z bliźniętami (eng. twins – bliźnięta). W rzeczywistości chodzi jednak o sytuację, w której w tym samym czasie toczą się aż dwie epidemie. Zdaniem naukowców w naszym kraju właśnie rozpoczyna się twindemia składająca się z COVID-19 oraz grypy. Zjawisko jest nad wyraz zaskakujące, gdyż przed rokiem grypy nie było prawie w ogóle.

Jak pokazują statystyki, od września 2020 roku do 15 października 2021 roku odnotowano zaledwie 2 844 957 przypadków zachorowania na grypę. Dla porównania, w sezonie od września 2019 do grudnia 2020 roku miało miejsce aż 4 851 376 zachorowań. Mniejsza liczba przypadków grypy może wiązać się z błędnym diagnozowaniem jej jako COVID-19, które zdarza się ze względu na niedoskonałość testów PCR i antygenowych. 

Specjaliści uważają, że niebawem grypa może stać się problemem porównywalnym do COVID-19. Choroba bywa bardzo niebezpieczna w sytuacji, gdy dojdzie do powikłań. Niestety, w tym roku fala koronawirusa zbiegła się w czasie z sezonem na grypę. Zwolennicy szczepień uważają, że najlepszym sposobem na uchronienie się przed zachorowaniem jest poddanie się szczepieniu przeciwko obu chorobom. Pojawia się jednak pytanie, czy jednoczesne przyjęcie dwóch preparatów jest bezpieczne dla organizmu?

W Polsce rozpoczyna się twindemia

Zdaniem dr Piotra Krawczyka, tegoroczny wzrost zachorowań na grypę jest całkowicie normalny. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” tłumaczył, że jest to następstwo nadmiernej izolacji, której byliśmy poddani do tej pory i w tej chwili ma miejsce tzw. epidemia wyrównawcza.

Pojawiają się głosy mówiące o tym, że twindemia może doprowadzić do zapaści systemu opieki zdrowotnej. Jeżeli w jednym czasie zachoruje tak wielka ilość osób, mogą wystąpić problemy z uzyskaniem pomocy medycznej. W związku z tym, medycy i wirusolodzy zachęcają do podwójnych szczepień przeciwko obu chorobom.

Zawsze decydując się na szczepienie należy mieć na uwadze, że nie każdy człowiek kwalifikuje się, aby przyjąć dany preparat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przed podaniem szczepionki pacjent powinien przejść kwalifikacyjne badanie lekarskie, które pozwoli stwierdzić czy podanie specyfiku jest bezpieczne. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Badanie lekarskie kwalifikacyjne do każdego szczepienia polega na zebraniu wywiadu oraz ogólnej ocenie stanu pacjenta. Lekarz powinien zwrócić uwagę na temperaturę, akcję serca i świadomość. Bardzo ważne jest także zbadanie gardła, oddechu, węzłów chłonnych oraz osłuchanie płuc i serca.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować