×

Koniec pandemii koronawirusa w Europie? Dyrektor regionalny WHO nie ma wątpliwości

Koniec pandemii koronawirusa w Europie. Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na nasz kontynent poinformował w niedzielę, że najprawdopodobniej właśnie ku temu zmierzamy. Jako pierwsza jego słowa przytoczyła francuska agencja AFP.

Nie można zapominać o środkach ostrożności!

Hans Kluge jest dyrektorem regionalnym Światowej Organizacji Zdrowia na Europę. W niedzielę poinformował, że wiele wskazuje na to, iż pandemia na naszym kontynencie zmierza ku końcowi.

W rozmowie z francuską agencją AFP wyznał:

To prawdopodobne, że kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii.

Jednak tuż po tych słowach dodał jeszcze, że wciąż konieczne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności ze względu na dużą zdolność wirusa do mutacji.

Koniec pandemii koronawirusa w Europie

Według słów Dyrektora regionalnego WHO na Europę już do marca 2022 roku około 60 proc. Europejczyków może zostać zakażonych wariantem Omikron. Tuż po osiągnięciu tego szczytu najprawdopodobniej zostanie wykształcona odporność populacyjna, która będzie wynikać z kampanii szczepień lub przejścia choroby COVID-19.

W związku z tym, przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia są następujące:

Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii.

Biuro WHO obejmuje 53 kraje w Europie. Według niego, już w tej chwili na naszym kontynencie Omikron odpowiada najprawdopodobniej za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Tylko na początku stycznia nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych.

Miejmy nadzieję, że jego słowa się sprawdzą. Pewnie nie ma na świecie osoby, która nie miałaby już dość tego, co się obecnie dzieje. Każdy z nas chciałby już wrócić do normalności i przestać obawiać się o życie bliskich i swoje własne.

Źródła: gospodarka.dziennik.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować