×

To jeszcze nie koniec pandemii. Minister Niedzielski nie zna ostrzeżeń WHO?

Jeśli chodzi o ogłaszanie końca stanu epidemicznego, polscy politycy wykazują się wyjątkowym optymizmem. Tymczasem WHO ostrzega: to jeszcze nie koniec pandemii. Pojawią się nowe warianty koronawirusa!

Niedzielski o końcu pandemii

Wszyscy pamiętamy, jak tuż przed wyborami prezydenckimi premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że „COVID-19 jest w odwrocie, już nie musimy się go bać”.

Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie powinni niczego się obawiać, mogą iść na wybory. Latem wirusy grypy i koronawirus są słabsze, dużo słabsze

– zapewniał żarliwie premier podczas wizyty w Tomaszowie Mazowieckim.

Te słowa były później wielokrotnie cytowane, a wielu oskarżało premiera o zbyt lekceważące podejście. Wkrótce wszyscy boleśnie przekonaliśmy się, jak dalece jego słowa mijały się z prawdą.

Nic dziwnego, że kiedy ostatnio minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na konferencji prasowej „początek końca epidemii”, wzbudziło to skrajne emocje.

Tak jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą – mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii

– przekonywał szef Ministerstwa Zdrowia.

Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji […] czy wprowadzenia łagodniejszych regulacji – tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania

– mówił Niedzielski.

Wielu polityków i lekarzy krytykowało ministra za te słowa. Podkreślano, że mogą się one przyczynić do wzrostu liczby zakażeń i zgonów. Oczywiście wszyscy chcieliby, żeby optymistyczne słowa rządzących okazały się prorocze. Ale koronawirus nie przejmował się słowami Morawieckiego, nie przejmuje się też oświadczeniami szefa resortu zdrowia. W czterech województwach Omikron ma się świetnie, a do gabinetów lekarzy trafia coraz więcej ludzi.

WHO ostrzega: To jeszcze nie koniec pandemii!

Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę faktycznie mówił niedawno o zbliżającym końcu pandemii na naszym kontynencie. WHO podkreśliło jednak, że znoszenie obostrzeń i stopniowy powrót do normalności jest zasadny tylko w tych krajach, w których jest wysoki poziom wyszczepienia populacji i silna służba zdrowia.

Tymczasem w Polsce rządzący pospieszyli z optymistycznymi wieściami, nie bacząc na to, że koronawirus nadal zbiera w kraju śmiertelne żniwo.

Przed ogłaszaniem końca pandemii przestrzega główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia, Soumya Swaminathan.

Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła

– powiedziała w piątek Swaminathan podczas konferencji prasowej w Kapsztadzie.

Widzieliśmy, jak wirus ewoluuje, mutuje […] więc będą kolejne jego warianty, także te budzące obawę, zatem nie jest to koniec pandemii

– dodała.

Przedstawicielka WHO podkreśliła, że w skali globalnej z powodu COVID-19 codziennie umiera pomiędzy 11 a 12 tys. osób. Większość ofiar nie przeszła szczepień przeciwko tej chorobie. Swaminathan podkreśliła, że konieczne jest zwiększenie produkcji szczepionek i dopilnowanie sprawiedliwej dystrybucji.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować