×

Zniesienie stanu epidemii w Polsce? Rząd jest coraz bliżej podjęcia decyzji

Czy rząd zdecyduje się na zniesienie stanu epidemii w Polsce? Z nieoficjalnych ustaleń jednego z serwisów wynika, że miałoby do tego dojść w najbliższym czasie.

Zniesienie stanu epidemii w Polsce

Stan epidemii w Polsce wprowadzono 20 marca 2020 roku. Wcześniej przez tydzień (od 12 do 20 marca 2020 roku) obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Według rządu, duża liczba chętnych do szczepienia zagwarantuje to, że szybciej wrócimy do normalności. Z nieoficjalnych ustaleń Dziennika Gazety Prawnej wynika, że możemy spodziewać się tego dużo szybciej.

Już w czerwcu rząd zdecyduje, czy i kiedy znieść w Polsce stan epidemii

– czytamy w artykule DGP.

Rozstrzygnięcie miałoby zapaść na posiedzeniu Rady Ministrów. Docelowo zrezygnowanoby z jakichkolwiek ograniczeń. Jednakże rządzący mają ku temu obawy.

Część z nich boi się, że zbyt szybki „powrót do normalności” zmniejszy zainteresowanie szczepieniem przeciwko Covid-19. Dodatkowo utrzymanie stanu epidemii bądź zagrożenia epidemiologicznego pozwala wypłacać pracownikom ochrony zdrowia dodatki covidowe. Łatwiej też na bieżąco zarządzać sektorem medycznym w przypadku kolejnej fali.

Dziennik Gazety Prawnej podkreśla, że decyzje w sprawie odwołania stanu epidemii lub przejścia w stan zagrożenia epidemicznego będą zależały m.in. od tego, jak szybko zostanie zaszczepiona populacja w Polsce, ale i jak będą radziły sobie inne kraje w tym zakresie. Ważne będą też dane dotyczące zachorowań.

Moglibyśmy wyjść z formalnego stanu epidemii, jeśli będzie nie więcej niż 4 tys. stwierdzonych przypadków dziennie, a hospitalizacji nie więcej niż 1 tys. dziennie. Może być czwarta fala, ale raczej niewielka i widoczna w zidentyfikowanych przypadkach, ale już nie hospitalizacjach, co wynika z procesu szczepień i nabierania stadnej odporności

– powiedział w rozmowie z DGP dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego.

Podejście WHO do kwestii szczepień

Światowa Organizacja Zdrowia od początku pandemii aktywnie pracowała w kwestii szczepionek. Gdy jej pierwsze skuteczne jednostki pojawiły się na międzynarodowych rynkach, organizacja podjęła się działań mających na celu promowanie ogólnodostępnych szczepień. Przedstawiciele WHO twierdzą jednym głosem, że rozwiązaniem obecnej pandemii są właśnie masowe szczepienia.

Jednakże organizacja nie ma dobrych wiadomości. W czasie walki z koronawirusem przygotowuje się ona na następną pandemię. Jak twierdzą eksperci prędzej czy później pojawi się kolejna choroba.

Jak tłumaczy prof. Władek Minora z University of Virginia School of Medicine (UVA) w piśmie „IUCrJ”, kluczowe jest przyjęcie takiej samej strategii na całym świecie w walce z nadchodzącymi pandemiami:

Modele strukturalne i inne wyniki eksperymentalne produkowane przez różne laboratoria muszą być zgodne ze standardową procedurą oceny, aby zapewnić ich dokładność i zgodność z przyjętymi standardami naukowymi. Standaryzowana walidacja jest ważna dla wszystkich dziedzin nauk biomedycznych, zwłaszcza dla modeli strukturalnych, które są często wykorzystywane jako punkt wyjścia w późniejszych badaniach, takich jak sterowane komputerowo badania dokowania leków i eksploracja danych. Nawet pozornie nieistotne błędy mogą sprowadzić takie badania na manowce.

Źródła: serwisy.gazetaprawna.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować