×

Grozi nam nowa pandemia? WHO ostrzega przed śmiercionośnym wirusem Nipah

Grozi nam nowa pandemia? Wirus Nipah, przenoszący się drogą kropelkową, podobnie jak SARS-CoV-2 pokonał barierę międzygatunkową. WHO ostrzega!

Śmiercionośny wirus z Malezji

Mimo cieszących się powodzeniem teorii spiskowych, jakoby SARS-CoV-2 był wytworem nie natury, lecz człowieka i powstał w laboratorium w Wuhan, naukowcy mają pewność, że ten wirus ma pochodzenie odzwierzęce. Nadal nie do końca wiadomo, w jaki sposób przeniósł się na człowieka, a następnie łatwo zaczął infekować kolejnych ludzi, ale naukowcy podejrzewają, że źródłem zakażenia mógł być nietoperz, który słynie z tego, że jego organizm jest gospodarzem dla wielu koronawirusów.

Jeszcze zanim ostatecznie poradziliśmy sobie z SARS-CoV-19, naukowcy straszą nas kolejnym patogenem, który jest zdolny pokonać barierę międzygatunkowy. Tradycyjnie źródłem zakażenia są niezawodne pod tym względem nietoperze, ale nie tylko.

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza wirusa Nipah do 16 patogenów, które mają największy potencjał do wywołania kolejnej pandemii. Nipah, przenoszony przez zwierzęta, między innymi owadożerne nietoperze, a także świnie, ma wyjątkowo wysoki wskaźnik mutacji i zdaniem ekspertów jest tylko kwestią czasu, gdy szczep najlepiej przystosowany do przenoszenia się z człowieka na człowieka, zacznie dziesiątkować Azję Południowo-Wschodnią.

Grozi nam nowa pandemia?

Najczęstszymi objawami zakażenia wirusem Nipah są obrzęk mózgu, drgawki i wymioty. Pierwszych chorych wyizolowano w 1999 roku w Malezji. Wtedy udało się stłumić ognisko, ale wirus z mutacji na mutację uczy się skuteczności.

Jak potwierdza dr Rebecca Dutch, przewodnicząca wydziału biochemii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Kentucky:

Nipah jest jednym z wirusów, które mogą być absolutnie przyczyną nowej pandemii. Wiele innych wirusów z tej rodziny przenosi się między ludźmi, więc istnieje obawa, że może powstać wariant Nipah o zwiększonej zdolności przenoszenia się.

Jest wiele cech, które przesądzają o tym, że wirus Nipah może być znacznie bardziej niebezpieczny dla ludzi niż SARS-CoV-19. Śmiertelność w jego przypadku wynosi 75 proc., a może przenosić się nie tylko drogą kropelkową, lecz także poprzez kontakt z wydzielinami ludzi lub zwierząt. Okres inkubacji Nipah jest znacznie wydłużony w porównaniu do SARS-CoV-2, więc zakażony może zarazić znacznie więcej osób.

Jak komentuje dr Jonathan Epstein, wiceprezes ds. nauki i pomocy w organizacji EcoHealth Alliance:

Niewiele wiemy o genetycznej różnorodności wirusów związanych z Nipah u nietoperzy, a nie chcemy, aby pojawił się szczep, który jest bardziej przenoszony między ludźmi. To zoonotyczny wirus pukający do drzwi. Musimy teraz naprawdę ciężko pracować, aby zrozumieć, gdzie zdarzają się przypadki zachorowanń u ludzi i spróbować ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania.

Póki co nie ma leku ani szczepionki na przeciwko wirusowi Nipah.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.o2.pl, www.medonet.pl, forsal.pl
Fotografie: twtter.com (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować