×

WHO tworzy plany kryzysowe w Ukrainie. Szykuje się na jeszcze gorszy obraz wojny

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje plany kryzysowe w Ukrainie na wypadek ataku bronią chemiczną. O działaniach organizacji poinformowała w czwartek telewizja Sky News, powołując się na przebywających we Lwowie urzędników WHO.

Przerażający obraz wojny w Ukrainie

Odkąd inwazja na Ukrainę nie toczy się po myśli Władimira Putina, rosyjskie wojska prowadzą jedną z możliwie najbardziej okrutnych praktyk wojennych. Nie oszczędzają praktycznie niczego i nikogo. Niszczą miasta, odcinają ludność od dostaw produktów pierwszej potrzeby, w tym żywności, wody i leków. W konsekwencji Ukraińcy umierają z powodu chorób wyleczalnych w zwykłych warunkach, a dzieci m.in. w wyniku zapalenia płuc czy biegunki.

Na domiar złego Rosjanie z zimną krwią mordują ludność cywilną, w tym kobiety i dzieci. Przykładem jest rzeź cywilów w Buczy. Zdjęcia i nagrania z miejscowości leżącej pod Kijowem, w której stacjonowały wojska rosyjskie, wstrząsnęły całym światem.

Do czego jeszcze zdolny jest Władimir Putin i jego armia? Według WHO wydarzenia mogą przyjąć jeszcze gorszy obrót.

WHO

WHO

Plany kryzysowe w Ukrainie

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowuje plany kryzysowe na wypadek konieczności leczenia ofiar masowych ataków lub użycia broni chemicznej w Ukrainie. Głos w sprawie niepewnej przyszłości zabrał dyrektor regionalny WHO w Europie Hans Kluge, który przebywa obecnie we Lwowie.

Biorąc pod uwagę niepewność obecnej sytuacji, nie ma gwarancji, że wojna nie stanie się jeszcze gorsza.

Z oświadczenia WHO dowiadujemy się, że organizacja wraz z Unią Europejską koordynuje ocenę stanu zdrowia pacjentów przybywających z Ukrainy i w razie konieczności wysyła ich na leczenie do różnych europejskich krajów. Jak podał Kluge, WHO dostarczyło pogrążonej w wojnie Ukrainie ponad 185 ton środków medycznych, a w drodze jest kolejne 125 ton.

„Leczenie ratujące życie, jakiego w tym momencie potrzebuje Ukraina to pokój”

Światowa Organizacja Zdrowia doliczyła się łącznie (od początku wojny) 91 ataków na ośrodki zdrowia w Ukrainie, w których zginęły 73 osoby. Liczby te w każdej chwili mogą ulec zmianie, bowiem wiele szpitali znajduje się na linii frontu i wciąż jest zagrożone.

Pozostaniemy na Ukrainie (…) Leczenie ratujące życie, jakiego w tym momencie potrzebuje Ukraina to pokój

– podsumował Kluge.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com, WHO

Może Cię zainteresować