×

Trwa protest mediów w Polsce. Jest pierwszy komentarz rzecznika rządu

Od rana trwa protest mediów w Polsce. Rzecznik rządu zabrał głos w tej sprawie. Nie dziwi go, że „każdy chce unikać podatków”.

Reklama

Protest mediów w Polsce

W ramach akcji „Media bez wyboru” w środę (10 lutego) od rana telewizje tj. TVN24 czy Polsat News zamiast programu nadają specjalny komunikat. Na portalach TVN24, Onet czy Interia czytelnicy nie przeczytają żadnego artykułu. Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe, m.in. RMF FM, ZET, TOK FM, Rock Radio.

Media prywatne protestują przeciwko nowej opłacie planowanej przez rząd. Chodzi o składkę z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Dochód z podatku ma zostać przeznaczony na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz na rzecz utworzenia Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Reklama

Jak tłumaczą politycy, podatek miałby uderzyć w największych gigantów na rynku. Jednakże przedstawiciele mediów przekonują, że najbardziej ucierpią mniejsze i niezależne media.

Rzecznik rządu komentuje

Na antenie TVP Info na protest mediów zareagował rzecznik rządu Piotr Müller. Na początku zaznaczył, że obecnie rząd tworzy wstępny zarys całej ustawy. Ma to potrwać do 16 lutego:

My w tej chwili jesteśmy na etapie prekonsultacji dotyczących tego projektu, on przechodzi cały proces legislacyjny. To podatek, opłata, która została wprowadzona w wielu krajach Unii Europejskiej, Francji, Belgii, w innych krajach. Inne kraje Unii Europejskiej wprowadziły tę daninę, ponieważ mamy sytuację, że bardzo często cyfrowi giganci i duże firmy unikają opodatkowania.

Müller dodał, że nie ma się co dziwić, iż „każdy chce unikać podatków”:

Reklama

Nie dziwię się oczywiście, że każdy chce unikać podatków, ale też zbyt długo trwa w Unii Europejskiej dyskusja na temat podatku cyfrowego i dlatego też inne kraje Unii Europejskiej zdecydowały się na to, żeby jednak wprowadzać już regulacje krajowe.

Pytany, jakie firmy zostaną objęte daniną, rzecznik rządu odpowiedział, że są to „firmy przekraczające odpowiednio wysoki próg dochodów”:

To będzie obejmowało zarówno tych cyfrowych gigantów, jak i duże podmioty medialne, ale to będzie obejmowało również też Telewizję Polską, żeby była jasność – to też duży gracz medialny, w związku z tym to też jest tak, że ten podatek solidarnościowo rozłożony na te największe podmioty gospodarcze, które osiągają bardzo duże przychody z działalności medialnej, a które często, niestety, w sposób nieproporcjonalny płacą podatki.

Źródła: wmeritum.pl, www.bankier.pl, www.tvp.info
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować