×

Propozycja Polski w sprawie MiG-ów. Do oferty odniósł się już Pentagon

Kilka dni temu padła propozycja Polski w sprawie MiG-ów. Teraz USA odpowiada polskiemu MSZ w sprawie myśliwców. Te według polskiego rządu miałyby zostać przemieszczone do bazy w Ramstein i przekazane do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki w celu wsparcia pogrążonej w wojnie Ukrainie. Waszyngton zapewnił, że decyzja nie była konsultowana ze stroną amerykańską. Z kolei Pentagon uznał, że oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i start z bazy USA-NATO budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego.

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą

Piekło na Ukrainie trwa. Rosjanie bezlitośnie bombardują kolejne miasta, w związku z czym prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do NATO o zamknięcie nieba nad Ukrainą.

Codziennie powtarzamy: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Dla wszystkich rosyjskich rakiet, dla lotnictwa wojskowego, dla wszystkich tych terrorystów. Utwórzcie humanitarną przestrzeń powietrzną, bez rakiet, bez bomb. Jesteśmy ludźmi i to wasz humanitarny obowiązek, żeby nas bronić — bronić ludzi. I możecie to zrobić

– powiedział kilka dni temu Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

Jeśli tego nie zrobicie, jeśli chociażby nie dacie nam samolotów, żebyśmy mogli sami się bronić, to wniosek może być tylko jeden: też chcecie, żeby nas zabijano. To jest odpowiedzialność światowych polityków, zachodnich liderów

– zaznaczył prezydent Ukrainy.

Wkrótce przyszła odpowiedź: NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą. Gdyby podjęto inną decyzję, doprowadziłoby to do bezpośredniego wciągnięcia NATO w konflikt, czego Stany Zjednoczone starają się za wszelką cenę uniknąć. Tymczasem temat samolotów, które mogłyby zostać przekazane Ukrainie, wciąż nie został rozstrzygnięty, choć niewątpliwie robi się o nim coraz głośniej. Kto i czy ktokolwiek przekaże myśliwce Ukrainie?

Myśliwce, które miałyby być przekazane Ukrainie

Sekretarz Stanu USA Antony Blinkein oznajmił w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, o ile Warszawa przekaże swoje myśliwce Ukrainie. Co na to polskie władze? Przedstawiciele rządu zapewniają, że nie podjęto żadnej decyzji w ten sprawie, a postanowienia w tej kwestii powinny zapadać w ramach NATO. Ponadto Polska chce uniknąć bezpośredniego przekazania samolotów do naszych wschodnich sąsiadów ze względu na stanowisko rosyjskiego ministerstwa obrony i bezpieczeństwo państwa polskiego.

Poniższy komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony został wydany w czasie trwania rozmów Polski i USA w sprawie przekazania Ukrainie samolotów bojowych MIG-29.

Kraje, które zaopatrzą Ukrainę w myśliwce oraz będą bazować ukraińskie maszyny na swoich lotniskach, mogą być uznane uznać za uczestników konfliktu

– przekazało w niedzielę Ministerstwo Obrony Rosji.

Propozycja Polski w sprawie MiG-ów. Polska jest gotowa przekazać swoje samoloty MIG-29 dla Ukrainy, ale za pośrednictwem USA

Polskie MSZ wydało oświadczenie, z którego wynika, że Polska jest gotowa przekazać swoje samoloty MIG-29 dla Ukrainy, ale za pośrednictwem USA.

Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki

– czytamy.

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn. Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Propozycja Polski w sprawie MiG-ów. USA odpowiada polskiemu MSZ w sprawie myśliwców

Zaskoczona Podsekretarz Stanu Victoria Nuland w odpowiedzi zwróciła uwagę, że strona amerykańska nie została uprzedzona przez Polskę o decyzji ws. samolotów MIG-29.

Ogłoszenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie przekazania MiG-ów 29 USA nie było „prekonsultowane” z administracją, wygląda to na zaskakujący ruch Polaków.

Zaskoczenie wyraził także senator Demokratów Chris Murphy, który stwierdził, że Polska byłaby „bardziej naturalnym partnerem”, by przekazać myśliwce Ukrainie.

Widzieliśmy ogłoszenie polskich władz. Nie mamy w tej chwili nic do przekazania

– dodał.

Usa Flaga Stany Zjednoczone - Darmowy obraz na Pixabay

Odpowiedź Penatagonu

Do polskiej oferty przekazania myśliwców odniósł się już również rzecznik Pentagonu John Kirby. Z odpowiedzi  jasno wynika, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania, a „decyzja o tym, czy przekazać posiadane przez Polskę samoloty Ukrainie ostatecznie należy do polskiego rządu”.

Perspektywa myśliwców 'w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki’ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (…) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie.

Jak My-Polacy mamy rozumieć zachowanie Penagonu?

Źródła: wydarzenia.interia.pl, dorzeczy.pl, twitter.com
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować