×

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą. Znamy powód tej stanowczej decyzji

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą. Oświadczenie w tej sprawie wydała w niedzielę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Co jest powodem takiej decyzji w obliczu koszmaru, jaki rozgrywa się u naszych wschodnich sąsiadów?

Wojna w Ukrainie

Dzisiaj mija 12 dzień, od kiedy armia Władimira Putina wkroczyła na teren Ukrainy. Ukrainy, która każdego dnia walczy o swoją wolność i niepodległość broniąc się przed bestialskimi atakami wroga.

Rosjanie nie mają krzty litości dla swojego przeciwnika, w tym do cywilów, którzy każdego dnia giną na ukraińskiej ziemi. Ci zostają rozstrzeliwani i atakowani z powietrza. Bombardowanie ukraińskich miast prowadzi do kolosalnych zniszczeń nie tylko wśród obiektów wojskowych, ale także i przede wszystkim budynków mieszkalnych, które są równane z ziemią. To dowód na to, że dla Putina nie ma żadnych granic.

Nie wybaczymy setek ofiar i tysięcy cierpień. I Bóg nie wybaczy

– powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w jednym z ostatnich nagrań.

Apel o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą

W obliczu tragedii milionów ludzi w Ukrainie, szef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zaapelował w mediach społecznościowych do krajów zachodnich o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. W jego ocenie jest to jedyny sposób na powstrzymanie bestialskich ataków Rosjan na ludność cywilną.

Ta inwazja oparta jest o ataki rakietowe na osiedla mieszkaniowe, duże miasta i ludność cywilną. Tylko zamknięcie przestrzeni powietrznej może radykalnie powstrzymać ich eskalację. Nadszedł czas, by nasi zachodni partnerzy wzięli na siebie odpowiedzialność za zakończenie tej wojny

– napisał na Twitterze szef gabinetu prezydenta Zełenskiego Michaił Podolyak.

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą

Jest już odpowiedź NATO. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego oświadczyła, że nie zamknie nieba nad Ukrainą, ponieważ konflikt rozprzestrzeniłby się w ten sposób na inne kraje, co mogłoby doprowadzić do wybuchu trzeciej wojny światowej.

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to konflikt zbrojny, który zagrozi życiu milionów Europejczyków… To będzie znaczyło, że samoloty NATO będą ostrzeliwały rosyjskie, czyli bezpośrednie zaangażowanie NATO w konflikt… Naszą odpowiedzialnością jest chronienie naszych ludzi

– oświadczyła w niedzielę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

Minister zwróciła także uwagę, że apel ukraińskich władz o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą „godzi prosto w samo serce”.

Sankcje nakładane na Rosję

Choć NATO nie zamknie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, nie oznacza to, że zupełnie bezczynnie przygląda się tragedii milionów ludzi. Przypomnijmy, że na Rosję został nałożony szereg sankcji, które – zdaniem Baerbock – nie przyniosą natychmiastowego rezultatu. Wśród tych najbardziej dotkliwych sankcji możemy wyróżnić odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT czy ograniczenie importu rosyjskich produktów. Do tego ostatniego należy podchodzić jednak ze szczególną ostrożnością. Niemiecka minister spraw zagranicznych opowiedziała się m.in. przeciwko zakazowi importu gazu, ropy i węgla z Rosji.

Musimy być w stanie utrzymać obecne sankcje przez dłuższy czas. To wszystko będzie na nic, jeśli za trzy tygodnie okaże się, że energii elektrycznej w Niemczech starcza na kilka dni i sankcje będą musiały zostać cofnięte

– zaznaczyła.

Zadania NATO

NATO jest organizacją o charakterze obronnym. Celem NATO jest więc gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu przy użyciu środków politycznych i wojskowych. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego powinna więc umocnić swoje wschodnie granice, aby była w stanie się bronić.

Poruszające słowa prezydenta Zełenskiego. „Nie mamy już granicy z Polską”

Źródła: wydarzenia.interia.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram, Pixabay

Może Cię zainteresować