×

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Jakie są jego główne założenia?

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego na kadencję prezydencką, gdyby udało mu się wygrać wybory, zawiera między innymi bon na dostęp do kultury, bezpłatną opiekę w żłobkach, likwidację abonamentu RTV, stypendia za odbycie służby wojskowej i podniesienie kwoty wolnej od podatku. Wypada dość drogo…

Obietnice na ostatnią chwilę?

Rafał Trzaskowski tak długo zwlekał z przedstawieniem swojego programu wyborczego, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy w ogóle go ma. Doszło do zabawnej sytuacji, gdy na kilka dni przed pierwsza turą wyborów kandydat na prezydenta nadal nie nakreślił choćby wstępnego kształtu swojej ewentualnej prezydentury.

A jednak dobry zwyczaj nakazuje, by przedstawić program w trakcie kampanii wyborczej, a nie po podliczeniu głosów. Ostatecznie wyborcy mają prawo wiedzieć, czego mogą się spodziewać po kandydacie….

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego zawiera 10 podstawowych punktów i wyliczenie, ile będą one kosztowały budżet państwa. Jesteście ciekawi? Oto on!

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego

100 plus na kulturę

Sztandarowym projektem Prawa i Sprawiedliwości, który walnie przyczynił się do wygrania przez to ugrupowanie wyborów parlamentarnych w 2015 roku było 500 plus na dziecko. Na początku było na drugie, potem zostało rozszerzone również na pierwsze i jedynaków.

Trzaskowski w swoich wystąpieniach zapewniał, że nie zlikwiduje ani nie ograniczy. Mało tego, chce jeszcze dorzucić stówkę każdemu do 21. roku życia, ale tylko z przeznaczeniem na wydatki kulturalne. Bon wysokości 100 złotych można byłoby przeznaczyć na bilet do kina, muzeum, teatru, czy zakup książki. Roczny koszt programu szacowany jest na 7,3 mld złotych.

„Maluch plus”

Trzaskowski obiecuje budowę nowych żłobków i przedszkoli, ale nie ujawnia szczegółów. Konkrety padają za to w kwestii finansowania opieki nad maluchami w tych miejsach. Jego zdaniem powinna być ona bezpłatna w placówkach państwowych, a jednocześnie opiekunki i opiekunowie w żłobkach oraz przedszkolach mieliby otrzymać podwyżki. Nie za bardzo wiadomo, jakby się to miało domknąć finansowo.

10 tysięcy na ekoremont

Osoby, które zdecydują się na przeprowadzenie remontu, żeby uczynić swoje miejsce zamieszkania bardziej ekologicznym, mogłoby liczyć na wsparcie w kwocie 10 tysięcy złotych. Te pieniądze można byłoby wydać na nowe okna, ocieplanie budynku lub montaż paneli fotowoltaicznych. Koszt programu został wyceniony na 145 mld złotych rozłożone na 10 lat.

Inwestycja w polskie seriale

Prezes TVP Jacek Kurski też planował zachwycać świat polskimi serialami. Skończyło się Koroną królów, budzącą ambiwalentne uczucia. Trzaskowski uważa, ze Polski Fundusz Rozwoju powinien finansować polskie gry komputerowe, filmy i seriale, które mogłyby stać się polskim towarem eksportowym. Zresztą, jeśli chodzi o gry to i bez wsparcia już tak jest.

Likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego

Podczas kampanii wyborczej Rafałowi Trzaskowskiemu kilkakrotnie wymsknęło się, że TVP trzeba w ogóle zlikwidować, bo tego bałaganu, który tam powstał pod auspicjami PiS-u nikt nie da rady posprzątać. W swoim oficjalnym programie nie jest już taki radykalny i ogranicza się do postulatu zlikwidowania abonamentu RTV. Media publiczne mają jednak zostać, ale funkcjonować jak BBC. Kto za to zapłaci? Nie wiadomo…

Kary za używanie plastiku

Trzaskowski nigdy nie ukrywał, że ekologia jest mu bliska. W swoim programie zapowiada walkę w plastikiem, której koszt mają ponieść przedsiębiorcy. Jak przekonuje:

Firmy wreszcie zaczną ponosić odpowiedzialność finansową za koszty recyklingu bądź utylizacji gór śmieci.

Opłaty za wywóz śmieci

W ciągu minionego roku opłaty za wywóz śmieci wzrosły o 50 proc. Trzaskowski proponuje nowelizację ustawy śmieciowej, która pomogłaby ograniczyć koszty zagospodarowania odpadów o 1/3 oraz wprowadzenie zakazu „sprowadzania odpadów z całego świata”.

Stypendia za służbę wojskową

Pomysł jest wzorowany na amerykańskim, w myśl którego osoby deklarujące wstąpienie do służby wojskowej mogą liczyć na to, że armia sfinansuje im studia. Trzaskowski proponuje podobne rozwiązanie w Polsce:

Zaproponuję powołanie komisji, która będzie oferować stypendia edukacyjne w zamian za służbę. Będzie ona także pomagać żołnierzom odchodzącym ze służby w odnalezieniu się na rynku pracy.

Kwota wolna od podatku

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku Prawo i Sprawiedliwość obiecuje od dawna, ale jakoś do tej pory się nie doczekaliśmy. Może dlatego, że to mniej spektakularne niż hojne rozdawnictwo nieswoich pieniędzy.

Trzaskowski podchwycił ten pomysł i postuluje podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy dla osób zarabiających między 30 a 65 tysięcy złotych rocznie. Osoby poniżej tego progu miałyby w ogóle nie płacić PIT-u.

Dobrze jednak wziąć pod uwagę, że moc sprawcza prezydenta RP jest w sprawach gospodarczych i finansowych mocno ograniczona. Główne obowiązki głowy państwa obejmują zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi i to też tytularne, nie praktyczne oraz reprezentowanie kraju za granicą. W tym akurat Trzaskowski ma wprawę jeszcze z czasów, gdy był europosłem.

Źródła: www.money.pl, businessinsider.com.pl, wiadomosci.dziennik.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować