×

Bob Dole nie żyje! Były senator i kandydat na prezydenta zmarł rano podczas snu

Bob Dole nie żyje. Był senatorem z ramienia Partii Republikańskiej w latach 1969-1996 i kandydatem na prezydenta USA. Ostatecznie przegrał z Billem Clintonem, ale do końca służył Ameryce. Odszedł podczas snu w wieku 98 lat.

Kim był Bob Dole?

Robert Joseph Dole, znany jako Bob Dole, urodził się 22 lipca 1923 r. w Russell (stan Kansas). Walczył w II wojnie światowej, a za swą służbę został odznaczony Purpurowym Sercem oraz Brązową Gwiazdą.

Gdy poniósł rany na polu walki, zakończył swoją karierę wojskową. Jednak w 1950 r. wybrano go do stanowej Izby Reprezentantów w Kansas, a 10 lat później wygrał wybory do Izby Reprezentantów. W 1968 r. wygrał wybory do Senatu USA z ramienia Partii Republikańskiej.

W 1996 r. Bob Dole został kandydatem Republikanów na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jednak wybory przegrał z ubiegającymi się o reelekcję Billem Clintonem. Mimo to swoje życie poświęcił służbie ojczyźnie, skupiając się na kształtowaniu polityki podatkowej oraz zagranicznej USA, rozwijaniu programów rolniczych i żywieniowych. Polityk dbał również o prawa osób niepełnosprawnych i zajmował się pomocą dla rannych weteranów.

W 2018 r. Bob Dole został odznaczony Złotym Medalem Kongresu, a rok później – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP „za wyjątkowy wkład w przemiany polityczne i gospodarcze w Polsce”.

Bob Dole nie żyje

Wczoraj, tj. 5 grudnia media obiegła smutna wiadomość. Okazało się, że Bob Dole nie żyje.

Z ciężkim sercem ogłaszamy, że senator Robert Joseph Dole zmarł dziś rano we śnie. Odszedł w wieku 98 lat, wiernie służył Stanom Zjednoczonym Ameryki przez 79 lat

– poinformowała fundacja im. Elizabeth Dole w mediach społecznościowych.

Niedługo potem na Twitterze były wiceprezydent USA Mike Pence napisał:

Senator Bob Dole był wspaniałym człowiekiem, który wiódł niezwykłe życie w służbie Ameryce. Bardzo będzie go brakowało tym wszystkim z nas, którzy mieli przywilej go znać.

Przekazał również kondolencje bliskim zmarłego polityka.

Wiadomo, że Bob Dole leczył się od lutego tego roku na chorobę nowotworową.

Źródła: www.rp.pl, www.tvp.info, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować