×

Kandydaci na prezydenta 2020. Kim są i jakie mają programy polityczne?

Kandydaci na prezydenta 2020 budzą spore emocje. Już 28 czerwca Polacy wybiorą nową głowę państwa. Poznajmy więc bliżej kandydatów na ten urząd.

Kandydaci na prezydenta 2020

Andrzej Sebastian Duda

Starający się o reelekcję prezydent RP Andrzej Duda ma 48 lat i wyższe wykształcenie prawnicze. Obecnie widnieje w państwowej komisji wyborczej jako kandydat nienależący do żadnej partii. Jednakże poprzednie wybory wygrał będąc politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalnie urząd objął 6 sierpnia 2015 roku.

Przedstawia się on jako konserwatysta i sprzeciwia się poglądom lewicowym np. legalizacji małżeństw homoseksualnych. Ma zamiar kontynuować swoją politykę socjalną, kładąc silny nacisk na program 500+ oraz inne świadczenia. Jak czytamy na oficjalnej stronie:

Polska to nasz wspólny dom. Jako jego mieszkańcy chcemy, by był on opoką chroniącą nas w czasie burzy. Chcemy, by zapewniał nam bezpieczeństwo, które pozwala patrzeć w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Bezpieczny dom musi mieć solidną konstrukcję i twardy fundament. Tym fundamentem winna być równość wszystkich wobec prawa, a filarami – praca i rodzina.

Obecnie spotyka się ze sporą falą krytyki. Wszystko przez podpisanie „Karty Rodziny”, która jest uważana przez stronnictwa lewicowe za „homofobiczną oraz łamiącą prawa człowieka”. Ostatnia wypowiedź posła Przemysława Czarnka jest uznawana za część kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Rafał Trzaskowski

Obecny prezydent Warszawy oraz polityk z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jako kandydat opozycji zastąpił on Małgorzatę Kidawę-Błońską i szybko zyskał dużo większe poparcie niż poprzedniczka. Stoi on w opozycji do obecnego prezydenta RP i deklaruje się jako „nowoczesny i otwarty kandydat”.

Popiera postulaty o liberalizację prawa aborcyjnego oraz legalizację związków homoseksualnych. Wspiera także postulaty o zielonej energii i popiera wycofanie użycia węgla na terenie Polski.

Szymon Hołownia

Najciekawsza kandydatura w trakcie tegorocznych wyborów. Szymon Hołownia od lat działał społecznie i wspierał wiele inicjatyw. Popularność zyskał dzięki pracy w TVN-ie oraz licznym publikacjom książkowym. Określa się jako „nowoczesny katolik” i niejednokrotnie miał konflikt z władzami Kościoła Katolickiego. Dwukrotnie próbował pozostać w seminarium.

Wspiera nowoczesne rozwiązania w kwestii ochrony przyrody oraz wzmocnienie demokracji w Polsce.

Robert Biedroń

Robert Biedroń to kandydat, który otwarcie przyznaje się, że jest homoseksualistą. Obok postulatów legalizacji małżeństw homoseksualnych oraz adopcji dzieci przez takie pary, sprzeciwia się polityce PiS-u. Chce on zreorganizować ochronę zdrowia, ufundować leki w cenie 5 zł oraz wprowadzić do Konstytucji potwierdzenia, że Polska jest państwem świeckim.

Tak jak Wy – marzę o lepszej Polsce. O państwie, któremu można zaufać, które nikogo nie pozostawia z tyłu. Mój program powstał we współpracy z Wami – na podstawie wielu miesięcy czasem łatwych, czasem trudnych, ale zawsze inspirujących rozmów ze wszystkimi, którzy przyszli na spotkania w miastach i miasteczkach całej Polski.

Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz

Kandydat PSL-u, który ma 38 lat i wyższe wykształcenie medyczne. Postuluje on, aby prezydent działał ponad podziałami, a miejsca w kancelarii prezydenckiej zostały podzielone pomiędzy wszystkimi stronnictwami sejmowymi.

Porusza kwestię reformy ochrony zdrowia oraz szkolnictwa. Przedstawia także w jaki sposób zreformowałby sądownictwo:

Pakiet ustaw likwidujący chaos w wymiarze sprawiedliwości, wprowadzenie mieszanego system wyborczego, dzień referendalny, głosowanie przez Internet, powszechne wybory: Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego, Krajowej Rady Sądownictwa. Senat Izbą Samorządową.

Krzysztof Bosak

Krzysztof Bosak ma 38 lat i wykształcenie średnie. To kandydat z ramienia Konfederacji, który wygrał w prawyborach i otrzymał wsparcie wszystkich środowisk wchodzących w skład partii.

W swoim programie skupia się głównie na ulgach podatkowych oraz liberalizacji gospodarczych. „Nowy Porządek” to tezy konstytucyjne, które mają być wdrożone, jeśli Bosak wygra wyścig o fotel prezydenta.

Marek Jakubiak

Przedsiębiorca zarządzający Browarami Regionalnymi Jakubiak Sp. z o.o. Ma 61 lat i wykształcenie średnie.

Kandydat konserwatywny, który mocno stawia na kwestie ekonomiczne.

Paweł Jan Tanajno

Jeden z najbardziej liberalnych kandydatów, który postuluje za wprowadzeniem JOW-ów oraz zlikwidowaniem większości biurokracji. 44-letni kandydat pracuje w IAM4U.pl Sp. z o.o. i posiada wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania.

Jest ogromnym przeciwnikiem wszelkich świadczeń socjalnych, które jego zdaniem negatywnie wpływają na gospodarkę państwa.

Wedle obecnej Konstytucji przy tak spolaryzowanej scenie politycznej prezydent jest najważniejszym organem państwa. Może realizować swoją politykę dotyczącą wszelkich aspektów funkcjonowania kraju i to bez zaplecza partyjnego. Kłamstwem, które należy odrzucić z obrzydzeniem jest pompowana fałszywie od lat wizja prezydenta, jako strażnika żyrandola, tylko jako reprezentanta Polski na zewnątrz. Patologią należy nazwać system, który obowiązuje od lat, że prezydent pochodzi z największej partii i faktycznie jest jedynie notariuszem rządu.

Mirosław Mariusz Piotrkowski

Konserwatywny i katolicki kandydat, o mocno prawicowych poglądach. Mirosław Piotrkowski przez 15 lat pracował w Parlamencie Europejskim.

Waldemar Włodzimierz Witkowski

66-letni Przewodniczący Unii Pracy, partii która na polskiej scenie politycznej funkcjonuje od 28 lat. Postuluje wyższość kwestii ekologicznych nad gospodarczymi.

Jak czytamy na jego stronie:

Waldemar Witkowski od zawsze głosił: po pierwsze człowiek, po drugie praca i po trzecie gospodarka pozostająca w symbiozie ze środowiskiem.

Hasłowy program wyborczy kandydata:

  • Człowiek ważniejszy od kapitału;
  • Środowisko ważniejsze od biznesu;
  • Unia Europejska ważniejsza dla Polski niż zamorskie kraje.

Stanisław Jan Żółtek

64-letni kandydat konserwatywny, postulujący za wyjściem z Unii Europejskiej. Pracuje we własnej działalności gospodarczej. Znany z ostrych i niezwykle szczerych wypowiedzi.

Został bohaterem licznych memów, a internauci zauważyli podobieństwo jego osoby do postaci Krwawego Barona z Wiedźmina III.

Kandydaci na prezydenta 2020 to różne osobowości. Tegoroczne wybory zapowiadają się ciekawie.

Źródła: www.andrzejduda.pl, wybory.gov.pl, wiadomosci.onet.pl, kosiniakkamysz.pl, holownia2020.pl, robertbiedron.pl, tanajno2020.pl, wiadomosci.wp.pl, www.partiapolexit.pl, www.radiozet.pl, witkowski2020.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować