×

Prognoza pogody na sierpień 2022. Będzie cieplejszy, niż dotychczas to bywało!

Za nami połowa wakacji. Przed nami cały sierpień, który z reguły jest już nieco chłodniejszy niż końcówka czerwca czy lipiec. Jak będzie w tym roku? Jaka jest prognoza pogody na sierpień 2022? Meteorolodzy uprzedzają, że jeszcze będzie upalnie.

Prognoza pogody na sierpień 2022

Globalne ocieplenie to nic innego, jak wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi. Obecne lato dobitnie pokazuje, do czego mogą doprowadzić upały. Dla przykładu, upały w Hiszpanii zabiły ponad 500 osób w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Ponadto, na południu Europy z powodu skrajnie wysokich temperatur wybuchły potężne pożary, które pozbawiły dachu nad głową zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Na nasze szczęście skutki upałów w Polsce nie były aż tak tragiczne. Co więcej, ostatnie dni były znacznie chłodniejsze niż można by było tego oczekiwać po lipcu. Tymczasem przed nami cały sierpień…

prognoza pogody na sierpień
Rawpixel

Prognoza pogody na sierpień

Pierwsza połowa sierpnia

Jeśli myślisz, że to już koniec wysokich temperatur, to jesteś w błędzie. Meteorolodzy już zapowiadają kolejną falę prawdziwych upałów. Szacują, że w sierpniu średnia temperatur będzie wyższa od normy z ostatnich 30 lat. Może się nawet okazać, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatury dla sierpnia.

To będzie kolejny cieplejszy – niż dotychczas to bywało – miesiąc. Czerwiec był ekstremalnie ciepły, lipiec – szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju był bardzo ciepły, a teraz czeka cieplejszy sierpień

– uprzedza meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Jakich temperatur należy się spodziewać? Już w pierwszych dniach sierpnia odczujemy znaczne ocieplenie. W poniedziałek nad Polskę zacznie napływać cieplejsze powietrze, które przyniesie ze sobą temperatury w okolicach 27-28 st. Celsjusza.

We wtorek wartości te będą wyższe o jeden stopień, ale już w środę i czwartek pojawią się trzydziestki. Początkowo, nieśmiało 31 – 32 st. C, natomiast w czwartek zrobi się upalnie 35 – 36 stopni. Z tą falą będziemy mieli do czynienia również w piątek. Wychodzi na to, że rozpoczniemy nowy miesiąc z przytupem

– ocenia Walijewski.

prognoza pogody na sierpień
IMGW

„Ciepło” ma być do 12 sierpnia włącznie. Termometry będą wskazywać wówczas średnio od 27 do 29 st. Celsjusza. Nieco chłodniej może być na wybrzeżu.

Druga połowa sierpnia

W drugiej części sierpnia czeka nas druga fala upałów. Oznacza to, że na termometrach znów powinniśmy zobaczyć powyżej 30 kresek. Należy się jednak spodziewać nie tylko wysokich temperatur, ale także załamań pogody.

Uwaga, w sierpniu będziemy mieli również opady i to raczej burzowe, czyli krótkotrwałe i bardziej intensywne

– przestrzega.

Jesteście gotowi na nadchodzące fale upałów?

RCB
Źródła: tvn24.pl, www.pap.pl
Fotografie: Zdj. poglądowe (miniatura wpisu), Rawpixel

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij