×

Prognoza pogody 25 maja. IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami

Prognoza pogody 25 maja. IMGW opublikowało komunikat, w którym przestrzega przed możliwością wystąpienia niebezpiecznych burz na terenie niemal całej Polski. Dla większości województw ogłoszono alert 1. stopnia.

Prognoza pogody 25 maja

Dzisiejszy dzień będzie dość pochmurny. Europa południowo-zachodnia oraz południowo-wschodnia i wschodnia będzie znajdzie się dziś w zasięgu płytkich ośrodków niżowych z układami frontów atmosferycznych.

Pogodę w Polsce kształtować będzie płytki niż znad Ukrainy. Lokalnie mogą wystąpić przejaśnienia. Na obszarze całej Polski spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze. Możliwe są także opady gradu. Przewiduje się, że suma opadów na krańcach zachodnich kraju wyniesie ok. 15 mm. W centrum i na wschodzie opady sięgną do 30 mm. W wysokich partiach górskich może nawet spaść śnieg.

Alert 1. stopnia obowiązuje dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W tych miejscach można spodziewać się niekorzystnych zjawisk pogodowych.

Maksymalna temperatura na zachodzie nie przekroczy 13°C. Z kolei na południowym wschodzie najwyższa temperatura wyniesie 17°C. W górach będzie chłodniej. Tam temperatury będą utrzymywać się w przedziale od 8°C do 12°C. Ciśnienie atmosferyczne będzie w ciągu dnia rosnąć. Pojawi się słaby wiatr, który w czasie burz może wzmóc się nawet do 70 km/h. W górach przewidywane są wichury. Prędkość wiatru na większych wysokościach może dochodzić do 90 km/h. IMGW zaleca śledzenie najnowszych komunikatów pogodowych.

Śledzenie burz

W związku z rozpoczęciem się sezonu burzowego, IMGW zachęca do regularnego zapoznawania się z aktualnymi komunikatami burzowymi. Uruchomiono już specjalną stronę na Facebooku, na której można śledzić ostrzeżenia pogodowe.

Oprócz tego, aby sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się burza, można śledzić radary burzowe za pomocą aplikacji Monitor Burz, Pogoda ICM czy AccuWeather lokalna pogoda.

W komunikacie IMGW możemy przeczytać, że dziś biomet będzie wyjątkowo niekorzystny i dlatego osoby szczególnie wrażliwe oraz meteopaci mogą skarżyć się na złe samopoczucie.

Pochmurna, wilgotna pogoda z przelotnymi opadami deszczu przyczyniać się będzie do pogorszenia nastroju i sprawności psychofizycznej. U osób skłonnych do meteoropatii może występować trudność z koncentracją uwagi (…) oraz objawy niepokoju i drażliwości.

Odczuwalna temperatura będzie nieco niższa, niż ta na termometrze. Należy zachować szczególną ostrożność przebywając na zewnątrz w trakcie burzy, a wychodząc z domu zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i parasol.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować