×

Kontrowersyjne ogłoszenie księdza. Mówi jasno, na kogo wierni powinni głosować w wyborach

Czy Kościół powinien poruszać kwestie polityczne i ingerować w poglądy parafian? Bez względu na to, jaka będzie nasza odpowiedź, od czasu do czasu jesteśmy świadkami takich sytuacji. Sytuacji, które nie bez powodu mają zwykle miejsce podczas trwania kampanii wyborczej. Tym razem proboszcz z Niestępowa dał parafianom wskazówki na wybory. O tym, jak głosować, a raczej nie głosować w wyborach parlamentarnych w duchu chrześcijańskim, napisał na stronie internetowej swojej parafii. Kiedy jego rady obiegły media, podzielił się uzasadnieniem swojego działania.

Proboszcz z Niestępowa dał parafianom wskazówki na wybory

Ksiądz Wiesław Drążek jest proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niestępowie na Pomorzu od 1 lipca 2010 roku. W ostatnim czasie zrobiło się o duchownym wyjątkowo głośno, a wszystko za sprawą opublikowanego na stronie internetowej parafii następującego komunikatu:

Dziś potrzeba czytelnego świadectwa jakie są nasze poglądy… Nie można być trochę chrześcijaninem i trochę liberałem w stylu: PO-KO, PSL, .N, Wiosny, SLD itp. Albo, albo…. Trzeciej drogi nie ma! – głosi komunikat zamieszczony na głównej stronie parafii

Wskazówki księdza zostały opisane przez media. Proboszcz odpowiada

Wpis na stronie parafii nie umknął uwadze internautów, a w konsekwencji również mediów, które nagłośniły sprawę. Ksiądz Wiesław Drążek szybko zareagował na doniesienia publikując na stronie obszerne oświadczenie – znajdziesz je tutaj.

Google Maps

Google Maps

„Ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii”

Na samym początku zadaliśmy Wam pytanie, czy Kościół powinien poruszać kwestie polityczne i ingerować w poglądy parafian? Głos w tej sprawie zabrał rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem… Zarówno Msza Święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego

Rzecznik jest świadomy tego, że ambony są wykorzystywane do innych celów, jak np. wygłaszanie swoich poglądów politycznych i przekonywanie do nich wiernych. Jego zdaniem wszelkie tego rodzaju działalności wykraczają poza prawo kościelne i są nadużyciami.

Co na to proboszcz?

O komentarz w tej sprawie postanowił zapytać proboszcza z parafii w Niestępowie portal tvn24.pl. Mimo wielu prób kontaktu, pod zamieszczonym na stronie numerem telefonu, nie udało się jednak dodzwonić do księdza. Przypadek?

Przypominamy, że wybory parlamentarne odbędą się już 13 października 2019 roku. Polacy tego dnia wybiorą 460 posłów i 100 senatorów.

_______________________
*Zdjęcie główne ma charakter poglądowy

Może Cię zainteresować