×

Od prezentów ślubnych i komunijnych trzeba odprowadzić podatek. Ale są wyjątki!

Ślub i komunia to wydarzenia, w czasie których najczęściej w ramach prezentu dostaje się pieniądze. No właśnie, co z nimi?! Doszły niedawno nas słuchy, że prezenty ślubne i komunijne podlegają opodatkowaniu. Czy tak jest?

Artur Dunin (PO-KO) zwrócił się w tej sprawie z interpelacją do resortu finansów

Jak sam wyjaśnia, do jego poselskiego biura mają napływać informacje o tym, że mają miejsce kontrole w celu „opodatkowania prezentów i kwot pieniężnych otrzymanych przez nich na powyższych uroczystościach”.

Artur Dunin zapytał także, czy działania o podobnym charakterze będą także podejmowane w kierunku instytucji kościoła i duchownych, którzy pobierają tzw. opłatę „co łaska”

Wiceminister finansów Piotr Dziedzic w swojej odpowiedzi napisał zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Przedmiotem takiej darowizny mogą być również prezenty okolicznościowe wręczane np. w związku z różnymi uroczystościami rodzinnymi. W praktyce, kwoty otrzymane jako prezenty okolicznościowe mieszczą się w kwotach wolnych od podatku, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w szczególności, że najczęściej nabycie następuje od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów tej ustawy

Warto nadmienić, że kwotą wolną od podatku dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m.in. dzieci, wnuków, rodzeństwa) wynosi 9 tys. 637 zł, do II grupy podatkowej – 7 tys. 276 zł oraz do III grupy (m.in. osoby obce) – 4 tys. 902 zł.

W przypadku nabycia darowizn w kwotach wolnych od podatku (z uwzględnieniem powyższej kumulacji) nie istnieje obowiązek złożenia zeznania podatkowego lub ich zgłoszenia organowi podatkowemu. Przy obliczaniu kwot wolnych od podatku nie kumuluje się wartości majątku nabytego od różnych osób

Wspomniał także, że osoby, które są najbliższe (dzieci, wnuczęta, rodzeństwo, małżonkowie) mogą zostać zwolnione od podatku, ale tylko w sytuacji, gdy zgłoszą nabyte rzeczy czy prawa majątkowe do naczelnika urzędu skarbowego do pół roku od momentu nabycia. Jeśli są to pieniądze, dodatkowo należy udokumentować ich otrzymanie np. okazaniem rachunku w banku.

Co w sytuacji, gdy otrzymało się darowiznę ponad kwotę wolną od podatku?

Wówczas należy złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3) w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wiceminister w tej kwestii nadmienia:

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie przewidują szczególnych zasad opodatkowania darowizn (w tym prezentów), uzależnionych od okoliczności i formy ich otrzymania

Odniósł się także do pytania Artura Dunina w związku z regulacjami instytucji kościoła i duchownych:

Obowiązki podatkowe instytucji i osób wskazanych w interpelacji, zostały jednoznacznie uregulowane w prawie podatkowym, a organy podatkowe są obowiązane do badania ich przestrzegania

Jak to wygląda w praktyce? Ile rocznie pieniędzy trafia do kieszeni Par Młodych?

Według firm, które monitorują rynek, rocznie w kopertach nowożeńców znaleźć może się od 2,5 do 3 mld złotych.

Może Cię zainteresować

zamknij