×

Prezydent Andrzej Duda podjął kluczową decyzję. Czy rząd wciąż będzie pomagał Polakom?

Szalejąca inflacja coraz głębiej zagląda do portfeli Polaków. W związku z tym rząd był zmuszony reagować i wprowadził tzw. Tarczę Antyinflacyjną. Jedno z jej założeń nakładało 0% VAT na podstawowe produkty spożywcze. Takowe rozwiązanie jeszcze do niedawna obowiązywało do 31 października br. Co dalej z tarczą inflacyjną? Prezydent Andrzej Duda zdecydował.

Tarcza antyinflacyjna – co to jest?

Tarcza antyinflacyjna ma za zadanie chronić przed skutkami wysokiej inflacji i wzrostu cen. To m.in.:

  • 0% VAT na podstawowe produkty spożywcze oraz gaz ziemny,
  • 0% VAT na nawozy i niektóre środki, które wspomagają produkcję rolniczą,
  • 5% VAT na energię elektryczną,
  • 5% VAT na ciepło systemowe,
  • 8% VAT na paliwa silnikowe,
  • obniżenie akcyzy na energię elektryczną do minimum unijnego,
  • zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych,
  • obniżenie akcyzy na niektóre paliwa silnikowe – do minimum unijnego,
  • obniżenie akcyzy na lekki olej opałowy – do minimum unijnego.

Tarcza antyinflacyjna to również wdrożenie dodatku osłonowego, z którego skorzystało łącznie nawet 6,8 mln gospodarstw domowych. Dodatek ten wynosi 400-1437,5 zł w zależności od liczebności rodziny. Na tym nie koniec…

Nasza tarcza antyinflacyjna ulega ewolucji. Są to dziś wakacje kredytowe, tarcza energetyczna, dodatek węglowy, dodatek ciepłowniczy, dodatek gazowy. To są elementy naszej tarczy...

– mówił w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

Co dalej z tarczą antyinflacyjną?

Dotychczasowa tarcza antyinflacyjna obowiązywała do 31 października br. Wielu Polaków z niepokojem patrzyło w przyszłość z obawą zadając sobie pytanie, co będzie, jeśli ochrona przed skutkami inflacji i wzrostem cen dobiegnie końca? Teraz okazuje się, że przynajmniej jeszcze przez chwile nie musimy się o to martwić.

W poniedziałek, 24 października, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy podatkowej. Tym samym przedłużył obowiązywanie Tarczy Antyinflacyjnej do końca 2022 roku.

Głos w sprawie przedłużenia decyzji o działaniu tarczy antyinflacyjnej zabrał już wiceminister finansów Artur Soboń.

Wzrost inflacji to problem globalny. Szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne. Dlatego monitorując obecną sytuację podjęliśmy decyzje o przedłużeniu działania tarczy antyinflacyjne do końca roku. Pamiętajmy, że w tych trudnych czasach musimy być solidarni, a państwo musi wspierać swoich obywateli.

Odetchnęliście z ulgą?

Źródła: www.money.pl, www.gov.pl

Może Cię zainteresować