×

Zmiany w Polskim Ładzie już od 1 stycznia. Wielu Polaków się wścieknie!

Zmiany w Polskim Ładzie nie przypadną do gustu części Polaków. Osoby, które wiązały wielkie nadzieje z obiecywaną od miesięcy ustawą mogą poczuć się bardzo rozczarowane. Rozwiązania podatkowe wcale nie są tak korzystne jak wydawało się wcześniej.

Odrzucenie poprawki

Polski Ład określany również jako Nowy Polski Ład to ustawa, której projekt przewija się od miesięcy w debatach publicznych. Politycy niejednokrotnie zapewniali rozmaite grupy społeczne, że wprowadzone rozwiązania pozwolą uporać się m.in. z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa oraz zagwarantują wsparcie dla najuboższych.

Obserwując proces rozwoju ustawy można zauważyć, że nie wszystkie przepisy, których oczekiwali Polacy znajdą się w finalnej wersji Polskiego Ładu. Szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki, cytowany przez PAP wyjaśniał, dlaczego Sejm zdecydował się na zmiany:

Długo się nad tym zastanawialiśmy, mieliśmy wiele postulatów i apeli, aby ta ustawa nie weszła w życie w kształcie, w której uchwalił ją Sejm, bo to by była kompletna katastrofa.

Podczas piątkowego głosowania, Sejm opowiedział się za wprowadzeniem podatkowej części Polskiego Ładu już od 1 stycznia 2022 roku. Jednocześnie politycy odrzucili poprawkę Senatu, zgodnie z którą nowe rozwiązania podatkowe miałyby wejść w życie dopiero za rok, czyli 1 stycznia 2023 roku. Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw ma kluczowe znaczenie w kontekście Polaków, którzy ucierpieli finansowo na skutek lockdownów i obostrzeń.

Zmiany w Polskim Ładzie

Posłowie sprzeciwili się przyjęciu m.in. poprawki mającej na celu ustanowienie podstaw prawnych pokrycia uszczerbku finansowego jednostek samorządu terytorialnego związanych z wejściem w życie nowych regulacji.

Politycy odrzucili również pomysł zwiększenia podatku dla organizacji pożytku publicznego z 1 % do 1,2 %. Negatywnie zaopiniowano także poprawkę rozszerzającą tzw. ulgę dla klasy średniej. Oznacza to, że emeryci, rodziny posiadające co najmniej troje dzieci oraz osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenie nie będą traktowane ulgowo.

Senat zaproponował aż kilkadziesiąt poprawek do ustawy. Spora część z nich obejmowała drobiazgi i miała charakter redakcyjny bądź uściślający. Uchwalona 1 października nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw obejmuje nowe rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie. Zgodnie z nią kwota wolna od podatku wzrasta do 30 tys. zł. Z kolei, próg podatkowy rośnie z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Zgodnie z ustawą następuje likwidacja odpisu składki zdrowotnej od podatku. Równocześnie gwarantuje wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej i zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom. Na mocy Polskiego Ładu zacznie także obowiązywać tzw. podatek minimalny od korporacji.

Już jakiś czas temu zapowiadano, że ustawa wprowadzi również znaczące zmiany dotyczące wypłat emerytur.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij