×

Nie tylko paliwo poszło w górę. Nadchodzą nowe podatki dla kierowców

Ten rok nie jest łatwy dla kierowców, a to ze względu na ceny paliw, które dosłownie wystrzeliły w górę. Jazda samochodem tym samym kosztuje nas dziś znacznie więcej niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Na tym niestety nie koniec. Już w przyszłym roku czekają na nas nowe podatki dla kierowców, przez co będziemy zmuszeni głębiej zajrzeć do swoich portfeli. Więcej zapłacimy za utrzymanie samochodu czy posiadanie garażu. W tym drugim przypadku różnica będzie kolosalna!

Nowe podatki dla kierowców

Niejednokrotnie mówiliśmy już, że inflacja i drożyzna uderza w nas z każdej strony. Teraz, po podwyżkach cen paliw, po raz kolejny przyszła pora na kierowców. Rok 2023 przyniesie bowiem większe opłaty za utrzymanie samochodu. Więcej zapłacą m.in. ci, którzy mają garaże.

Wpłyną na to zarówno czynniki zewnętrzne, jak inflacja, wzrost cen surowców, usług i podwyżki paliw oraz czynniki wewnętrzne, jak krajowa polityka i obciążenia podatkowe. Od stycznia 2023 roku zmienią się w Polsce przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Spowodują one wzrost opłat za garaże, ale to nie wszystko

– powiedział Radiu Zet wspólnik i doradca podatkowy w kancelarii Thedy&Partners Michał Nielepkowicz.

nowe podatki dla kierowców
Wikimedia Commons

W kontekście podatku od nieruchomości, w tym przypadku garaży, mówimy tutaj o podwyżce rzędu 20, 30 czy nawet 100 proc. Eksperci nie mają wątpliwości, że nadchodzą rekordowe opłaty za garaże. Jak podają źródła, podwyżka podatku od nieruchomości ma podnieść koszty utrzymania takich obiektów aż 10-krotnie! Jest w tym wszystkim jednak jedno „ale”. Niektórzy już teraz zauważają, że jest to „bardzo niesprawiedliwe”, bowiem jeśli nic się nie zmieni jedni zapłacą więcej, inni nie. Jak to możliwe?

Osoba, będąca właścicielem miejsca postojowego w garażu podziemnym, gdzie deweloper wyodrębnił księgę wieczystą, zapłaci dziesięć razy wyższy podatek, niż właściciel miejsca postojowego, które deweloper wpisał do księgi wieczystej razem z mieszkaniem. A przecież nie miała na to wpływu

– zaznaczył Michał Nielepkowicz.

Ekspert zauważa, że najbliższa podwyżka podatku od nieruchomości, w szczególności od garaży, ma wynieść blisko 12 proc. To kolejna fatalna wiadomość dla kierowców, którzy zaczynają być obciążani coraz większymi kosztami.

nowe podatki dla kierowców
Flickr

Zmiany w przepisach dla kierowców

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Te najbliższe w kontekście kierowców wchodzą w życie już od września. Od przyszłego miesiąca o wiele szybciej stracisz prawo jazdy, a to za sprawą reformy w przyznawaniu punktów karnych.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij