×

Pożar katedry Notre Dame. Są pierwsze zdjęcia z wnętrza budynku

W Poniedziałek wieczorem oczy wszystkich były zwrócone na Paryż. Wszystko przez pożar katedry Notre Dame. Gotycka archikatedra powstawała 180 lat, a ognień zniszczył ją w kilka chwil. Walka o uratowanie płonącej Notre Dame trwała przez wiele godzin. Ostatecznie, po północy podano informację, że najprawdopodobniej uda się uratować konstrukcje średniowiecznego zabytku oraz pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza paryskiej katedry.

Pierwsze dobre informacje

Po północy usłyszeliśmy, że najprawdopodobniej uda uratować się konstrukcję Notre Dame.

Ognień w katedrze Notre Dame

Francuskie media donoszą, że zabytek bardzo ucierpiał. Największe zniszczenia dotyczą zawalonego dachu. Najprawdopodobniej udało się ocalić mury.

Poświęcenie strażaków

Pożar katedry Notre Dame wymagał interwencji około 400 strażaków i 18 wozów przeznaczonych do gaszenia płomieni. Jeden z nich ucierpiał w trakcie akcji ratunkowej.

Pożar katedry Notre Dame

Strażacy około godziny 19 dostali zawiadomienie o tym, że w katedrze Notre Dame pojawiły się płomienie. Media społecznościowe zaroiły się od filmików, na których widać było kłęby czarnego dymu wydobywające się z zabytku.

Częściowy sukces

Późno w nocy szef miejskiej straży pożarnej poinformował, że służby zdołały ochronić przed ogniem dwie wieże budowli.

Pożar katedry opanowany

Około godziny 4 pojawiła się informacja, że udało się dogasić ogień. Teraz specjaliści będą badać skale zniszczeń spowodowaną pożarem katedry i zabezpieczać to co udało się ocalić. Na szczęście udało się wynieść z katedry większość bezcennych dzieł sztuki, w tym koronę cierniową.

Poczucie wspólnoty

Paryżanie wyszli na ulice i z przerażeniem oglądali jakie spustoszeje sieje pożar Notre Dame. Później wokół katedry zebrało się tysiące mieszkańców, który śpiewali religijne pieśni i modlili się wspólnie.

Pożar katedry Notre Dame to straszna tragedia. Właśnie bezpowrotnie straciliśmy ogromną część dziedzictwa kulturowego europy.

Może Cię zainteresować

zamknij