×

Cennik chrztu świętego. Niewiarygodne, ile żąda jedna z poznańskich parafii

Powstają cenniki chrztu świętego. To rozwiązanie pomoże uniknąć nieporozumień w trakcie ustalania szczegółów ceremonii. Rodzice nie będą musieli już więcej zastanawiać się, ile pieniędzy wypada dać księdzu. Niestety niektórzy duchowni żądają bardzo wysokich sum. Za udzielenie sakramentu trzeba zapłacić w niektórych parafiach aż 500 zł.

Wieczny dylemat

Każdy wierny, pragnący skorzystać z usług księdza na pewno niejeden raz zadawał sobie pytanie, jaką kwotę powinien wyłożyć za udzielenie sakramentu chrztu, ślubu bądź namaszczenia chorych. Brakowało także jasnych instrukcji, dotyczących cen za organizację ceremonii pogrzebowych. Niejednokrotnie ludzie zastanawiali się czy suma, którą zamierzają wyłożyć nie jest zbyt niska i nie urazi duchownego. Z drugiej strony, nie chcieli także przesadzić i zapłacić zbyt dużo. Niemal nigdzie nie istniały oficjalne cenniki, które mogłyby ułatwić sprawę. Większość kapłanów prosiła o przysłowiowe „co łaska”. Teraz jednak sytuacja zaczęła się zmieniać.

powstają cenniki chrztu świętego
Pixabay

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy ABR SESTA na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że większość rodziców płaci za chrzest tyle, na ile może sobie pozwolić. Zwykle suma ta wynosi pomiędzy 50 a 300 zł. Średnio w skali kraju chrzest dziecka kosztuje 130 zł. Statystyki pokazują, że najdroższymi parafiami są te, zlokalizowane w Szczecinie i Łodzi. Księża z tego regionu oczekują opłaty sięgającej 250 zł. To jednak nic w porównaniu z duchownym z jednej z poznańskich parafii, który żąda aż 300 zł. Ksiądz wyjaśnia jednak, że ta suma jest tak duża, ponieważ wlicza w nią także msze w intencji dziecka. Sebastian Starzyński, Prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA opowiedział o wynikach badań.

Na 100 parafii w 79 udało się porozmawiać bezpośrednio, telefonicznie z księżmi na temat chrztu. Tylko w 12 przypadkach od razu była podana opłata. […] Najczęściej wynosiła 100 zł. 2/3 badanych mówiło o dobrowolnej ofierze, ale po dopytaniu ich o minimum 17 wskazało konkretną kwotę. Równie często wynosiła ona 50, jak i 100 zł. Informowano też, że zwykle rodzice dają 200, 250 czy 300 zł.

powstają cenniki chrztu świętego 4
Twitter

Powstają cenniki chrztu świętego

Okazuje się, że ceny za udzielenie sakramentu bardzo różnią się w zależności od regionu kraju oraz parafii. Jedna z internautek miała usłyszeć od księdza, że:

Może dać tyle, ile chce, ale kwota nie powinna być niższa niż 500 zł.

Inna kobieta twierdzi, że w jednej z parafii od razu natknęła się na konkretny cennik, z kolei kościół położony na prowincji nie oczekiwał żadnych opłat.

Pierwszy syn ochrzczony w Warszawie. Cennik – już na drzwiach. 350 zł przy zapisaniu. Pozostała dwójka na Podkarpaciu. Nic nikt nie chciał. Ksiądz powiedział, że Jezus nie brał opłat za spotkanie się z dziećmi, a i oni się cieszą z nowej owieczki Pana. Na tacę daliśmy stówę, rodzina nalegała.

Oficjalnie księżą nie powinni wystawiać żadnych cenników. Niemniej jednak, udzielanie sakramentów to dla Kościoła istotne źródło dochodów. Z szacunków portalu Gazeta.pl wynika, że rocznie przynosi zyski wynoszące ponad 112 mln zł. W opinii kapłana z parafii diecezji gliwickiej datek za chrzest jest ofiarą, a nie opłatą, dlatego cenniki nie mają racji bytu. Ksiądz z okolic Częstochowy powiedział:

Nie mogę podać konkretnej ceny, żeby się nie ośmieszyć. Przedział jest od 0 dla osób, którym nie wiedzie się w życiu, do 700 na przykład. Dlatego to się nazywa „ofiara”. A jeśli ktoś położy 50 zł, a jeździ dobrym samochodem, to już robi to według własnego sumienia.

powstają cenniki chrztu świętego 5
Twitter
powstają cenniki chrztu świętego 3
Twitter

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij