×

Potężne burze z gradem na południu Polski! Ostrzeżenie dla kilku województw

Potężne burze z gradem na południu Polski, ostrzega IMGW. Niebezpiecznie może być w kilku województwach, również zachodnich. Burzom będzie towarzyszył porywisty wiatr, możliwe również opady gradu i lokalne podtopienia.

Potężne burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed pojawieniem się silnych burz, którym będzie towarzyszył porywisty wiatr, opady deszczu i gradu.

IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz wiatrem w porywach do 90 km/h.

Może być niebezpiecznie! IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia.

Ostrzeżenie dla pięciu województw

W ostatnich dniach do Polski napływały gorące masy powietrza ze wschodu, co powodowało burze we wschodniej części kraju. Teraz IMGW ostrzega zachodnie i południowe województwa:

  • dolnośląskie
  • śląskie
  • opolskie
  • małopolskie
  • podkarpackie

Ostrzeżenie I stopnia obowiązywać będzie od soboty 13 czerwca od godz. 13.00 do niedzieli 14 czerwca do godz. 3.00 w nocy.

Podobne prognozy na sobotę pojawiły się u Łowców Burz.

Nieco bardziej intensywny rozwój zjawisk konwekcyjnych prognozowany jest na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju, zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich, gdzie czynnikiem wymuszającym ruch powietrza do góry będzie ukształtowanie terenu. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy sporo burz może pojawić się wzdłuż zachodniej granicy kraju, co będzie związane ze strefą zbieżności wiatru, która rozwinie się nad wschodnimi Niemcami i być może sięgnie południowo-zachodniej części naszego kraju

– informują na profilu facebookowym Łowcy.

Szczególnie niebezpiecznie będzie na terenach górskich i podgórskich. Tam możliwe również podtopienia.

Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne, a także stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia.

IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować