×

IMGW: Wydało pomarańczowy alert dla 13 województw!

Afrykańskie upały nad Polską dały nam w kość. Żar lejący się z nieba utrudnia nam codzienne czynności. Meteorolodzy mają dla nas koleją… niespodziankę. Nadchodzi silne załamanie pogody!

Pomarańczowy alert dla 13 województw i silne załamanie pogody

Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej widzimy komunikat i zaznaczone województwa, które obejmuje. Pomarańczowy alert, który ostrzega przed wysoką temperaturą.

Świadczy o dużym ryzyku udaru słonecznego; zagrożeniu życia; uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg; dużym zagrożeniu pożarowym.

To nie koniec złych wiadomości. Nadchodzi załamanie pogody!

Eksperci proszą o czujność i przygotowanie się na nagłe zmiany pogody. Przewidują silne burze, ulewy, wichury, a nawet grad!

Niech upał nie uśpi Waszej czujności…

Pamiętajcie o schowaniu mebli i innych przedmiotów z balkonów i ogrodów. Silne podmuchy wiatru mogą je zniszczyć, a nawet być zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Burze będą groźne, będzie im towarzyszył intensywny opad deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. To ponad miesięczna norma opadu dla zachodnich województw – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski

W jakich województwach przewidują burze?

Burze będą się przemieszczały na wschód. Najbardziej narażone są województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. Następnie przemieszczą się na tereny województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz na Opolszczyznę.

Do kiedy potrwa fala upałów? Czerwiec 2021

Ochłodzenie nadejdzie już w środę. Na zachodzie kraju termometry pokażą 17 do 25 stopni C. Na wschodzie upały jeszcze będą się utrzymywać. Nawet do 32 stopni C!

W czwartek afrykańskie upały będą utrzymywać się już tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Nadchodzący weekend będzie chłodniejszy.

Może Cię zainteresować

zamknij