×

Polacy też dostaną wezwanie do wojska? Kobiety martwią się o swoich mężczyzn

Gdy Rosja rozpoczęła inwazję na naszych wschodnich sąsiadów, a prezydent Ukrainy podpisał dekret o powszechnej mobilizacji, w sieci pojawiły się informacje, że Polacy też dostaną wezwanie do wojska. Krążyć zaczęło wiele plotek i sprzecznych wiadomości. To z kolei zaczęło wywoływać coraz większy niepokój wśród kobiet, które martwią się o swoich partnerów, synów, braci, o czym zresztą piszą wprost w mediach społecznościowych.

„No i się zaczęło”

Walczyć za ojczyznę, a może uciekać, ratując życie? W sieci trwa burzliwa dyskusja, ale wydaje się, że jest to jedno z tych pytań, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Dla Ukraińców ten dylemat przestał być tylko teorią. Wielu z nich musi dokonać wyboru.

W Polsce nie ma wojny, ale to, co dzieje się na Wschodzie, dotyczy i nas. Niepokoje społeczne wzrastają – widać to na ulicach, widać to w Internecie. Na facebookowej grupie Mamy Mamom, jedna z kobiet zadała anonimowo pytanie, które wywołało panikę.

No i się zaczęło. Czy któryś z mężów, niemężów, braci dostał wezwanie do wojska?

– zapytała.

No i się zaczęło. Post doczekał się setek odpowiedzi. Niektóre kobiety panicznie boją się, że i pod ich adres listonosz przyniesie kopertę z wezwaniem do wojska – dla męża, partnera, brata, a może syna…

Niepokój wzmagają takie komentarze:

Mój znajomy dzwonił, ze żegna się bo dostał wezwanie wstawienia się na granice z Ukrainą. Z tego co mi mówił robi się coraz bardziej nieciekawie. (znajomy mieszka nie daleko granicy i jest zawodowym żołnierzem)

A ja napisze tyle że szwagier 20 lat dostał wezwanie uzasadnione tym że grozi nam wojna, jutro ma się stawić

Rozmawiałam dziś z panem, który choć za miesiąc kończy 55 lat, dostał informacje, żeby nie opuszczał kraju ( kiedyś był w jednostkach specjalnych).

Nie da się ukryć, że takie rewelacje wzbudzają niepokój.

Czytam te komentarze i jestem przerażona, rodzę w czerwcu pierwsze dziecko wiadomości staram się nie oglądać żeby nie stresować się obecna sytuacja

– pisze jedna z kobiet.

Ale nie brakuje też głosów kobiet, które starają się uspokoić nastroje i proszą, by nie siać paniki.

Polacy też dostaną wezwanie do wojska?

Faktem jest, że w ostatnim czasie i Polacy dostają wezwania do wojska. Ale nie dotyczy to wszystkich!

Chodzi o ćwiczenia wojskowe, na które może zostać wezwany każdy mężczyzna, który złożył przysięgę i otrzymał przydział mobilizacyjny. Innymi słowy, wezwania otrzymują po prostu rezerwiści.

Ćwiczenia są obowiązkowe, a szanse na ich uniknięcie są niewielkie. Rozpoczną się w kwietniu i będą się odbywać na terenie całego kraju. Wezwania jednak rozsyłano z ponad miesięcznym wyprzedzeniem, co zbiegło się w czasie z sytuacją na Ukrainie i to wśród niektórych mogło wywołać niepokój.

Nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją na wschodzie Europy. Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo, w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. […] Należy podkreślić, że jest to stały element przygotowywania SZ RP do realizacji zadań określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

– przekazał Zespół Prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować