×

Pochówek Kaczyńskich na Wawelu budził kontrowersje. O tym nikt nie chce mówić publicznie

Mijają lata i jak się okazuje pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich w wielu sprawach to tajemnica. Dopiero po latach dowiedzieliśmy się kto zadecydował o miejscu pochówku.

Katastrofa czy zamach?

Odnośnie do katastrofy rządowego Tu-154 w Smoleńsku wiele pytań wciąż zostało bez odpowiedzi, a śledztwo utknęło w martwym punkcie. Do dziś wrak państwowego samolotu nie został sprowadzony do Polski i Rosja nie ma zamiaru go oddać. Sprawa smoleńska budzi wiele kontrowersji i niejednokrotnie staje się elementem walki politycznej. Pomijając aspekt wyjaśniania katastrofy, niektórzy przedstawiciele środowisk opozycyjnych nie mają szacunku do zmarłych. Klaudia Jachira (obecnie poseł w sejmie) w okrutny sposób żartowała z katastrofy smoleńskiej. Sam Jarosław Kaczyński oskarżył 2 lata temu z mównicy sejmowej, że opozycja… zamordowała mu brata.

Kto zadecydował gdzie ma się odbyć pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich?

Oroczysty pogrzeb pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie miał miejsce 18 kwietnia 2010 roku i para spoczęła w katedrze wawelskiej. Przez lata krążyły pogłoski, że jeden z ówczesnych polityków PiS Paweł Kowal, miał ostateczny głos w tej sprawie. Po latach okazuje się jednak, że to nieprawda, a ostateczną decyzję podjął ówczesny metropolita krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz. Jak powiedział w rozmowie z dziennikarzami SE Kamilowi Szewczykowi i Piotrowi Lekszyckiemu:

Ja co najwyżej mogłem zaproponować jakieś rozwiązania. Zaproponowałem ich cztery: Świątynię Opatrzności Bożej, Archikatedrę Warszawska, Powązki i Wawel. Analizowaliśmy plusy i minusy tych wszystkich rozwiązań i wtedy wyszło, także dlatego, że bardzo temu przychylny był arcybiskup w Krakowie, że to będzie Katedra Wawelska.

Kontrowersyjna decyzja?

Obecność pary prezydenckiej w Katedrze wciąż budzi kontrowersje, zwłaszcza ze strony środowisk opozycyjnych, które niejednokrotnie protestowały pod murami wzgórza wawelskiego. Jarosław Kaczyński każdego 18 dnia miesiąca odwiedza grób brata i składa tam kwiaty. Jak podkreślił proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki w rozmowie z PAP:

W każdą miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Jarosław Kaczyński przyjeżdża na Wawel. Wizyty odbywają się zazwyczaj po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego, „żeby nie przeszkadzać turystom”.

Jak długo zajmie śledztwo i czy kiedykolwiek kwestia tego co wydarzyło się w Smoleńsku zostanie wyjaśniona?

Źródła: www.se.pl, gazetakrakowska.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), Wikipedia

Może Cię zainteresować

zamknij