×

Kontrowersyjna decyzja ws. pogrzebu arcybiskupa Paetza. Podano miejsce i datę uroczystości

W ten piątek, 15 listopada, w wieku 84 lat zmarł arcybiskup senior Juliusz Paetz. Wiemy jak będzie wyglądał pogrzeb arcybiskupa. Kiedy i gdzie odbędzie się pochówek? W jakim miejscu pochowane zostanie ciało arcybiskupa? Najnowsze oświadczenie diecezji poznańskiej wywołało poruszenie.

Kim był Juliusz Paetz?

Urodził się w Poznaniu. W latach 1949–1953 pobierał nauki w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Poznańskiej. Następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1959–1961 pracował jako wikariusz. Z początku w parafii Bożego Ciała w Poznaniu, a następnie w ośrodku duszpasterskim Matki Bożej Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim. Święcenia biskupie przyjął z rąk papieża Jana Pawła II.

Skandal

Arcybiskup poznański Juliusz Paetz molestował seksualnie kleryków i księży. „Rzeczpospolita” w 2002 roku ujawniła skandal, który wstrząsnął Kościołem i całą Polską. W tym samym roku, dokładnie w Wielki Czwartek,  Juliusz Paetz złożył rezygnację z urzędu, do czego miał go skłonić osobiście papież Jan Paweł II. Watykan zakazał wtedy Paetzowi sprawowania funkcji biskupich. Nie mógł on prowadzić m.in. wyświęcania kapłanów i przewodniczenia uroczystym mszom. W 2013 roku pod naciskiem ludzi zakazano mu udziału w publicznych uroczystościach. Jak podaje Wikipedia:

Rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego złożył po upublicznieniu oskarżeń o molestowanie kleryków z poznańskiego seminarium. Stolica Apostolska nałożyła na niego zakazy liturgiczne, a z czasem także zakazała mu udziału w publicznych uroczystościach, jednak nie został mu wytoczony proces w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za przypisywane mu czyny.

Żaden z molestowanych kleryków nie złożył zawiadomienia w sprawie molestowania. Sam arcybiskup nie przyznał się do winy. Sprawa nie była badana przez prokuraturę.

Uroczystości pogrzebowe

Diecezja poznańska podała miejsce pogrzebu arcybiskupa z którym wielu się nie zgadza.

„Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego”

Sprawę na swoim Facebooku skomentował także Tomasz Terlikowski, który nie zgadza się z decyzją diecezji poznańskiej. Jego słowa brzmią dobitnie:

Skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami, a haniebna, bo dowodząca, że wina w takiej sytuacji nie ma znaczenia, i że solidarność hierarchii jest ważniejsza niż sprawiedliwość.

Pełną wypowiedź znajdziecie tutaj:

Czy uważacie, że arcybiskup powinien zostać pochowany w poznańskiej katedrze ? Czy zarzuty na temat molestowania powinny zostać zapomniane ?

Źródła: www.tvn24.pl
Fotografie: www.facebook.com

Polecane

Może Cię zainteresować