×

Pogrzeb Emila Czeczko. Miejsce pochówku polskiego dezertera budzi spore kontrowersje

Pogrzeb Emila Czeczko. Dezerter został pochowany na polskim cmentarzu wojennym we wsi Dołhinów na Białorusi w obwodzie mińskim. Na jego grobie złożono m.in. polską flagę. Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci żołnierza wciąż trwa. Strona białoruska nie wyklucza udziału osób trzecich.

Kim był Emil Czeczko?

Emil Czeczko pełnił służbę w 11. Mazurskim Pułku Artylerii, wchodzącym w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dał się poznać Polakom jako wojskowy, który w grudniu ubiegłego roku zdezerterował na Białoruś. Był to czas, kiedy sytuacja na granicy polsko-białoruskiej była szczególna ze względu na napływ uchodźców, którzy masowo próbowali wtargnąć na terytorium Polski.

Według informacji strony białoruskiej, Czeczko został zatrzymany pod Tuszemlą. Miał prosić o azyl polityczny na Białorusi. Emil Czeczko za granicą występował publicznie oskarżając polskie władze o zbrodnie na nielegalnych migrantach. Jak twierdził, on sam miał być „zmuszany do zabijania ludzi”.

W Polsce Czeczko został oskarżony o dezercję. MON poinformował, że wojskowy miał mieć wcześniej problemy z prawem. Podobno stosował przemoc wobec własnej matki.

Emil Czeczko popełnił samobójstwo?

O tym, że Emil Czeczko nie żyje, jako pierwszy poinformował właśnie Komitet Śledczy Białorusi.

Powieszone ciało mężczyzny znaleziono 17 marca w jego mieszkaniu w Mińsku. Okoliczności śmierci wciąż nie są znane. Bada je Komitet Śledczy Białorusi. Nie wykluczono udziału osób trzecich.

Pogrzeb Emila Czeczko

Pod koniec kwietnia Dzmitrij Bialakow, który zatrudnił Polaka i wynajął mu mieszkanie, oznajmił że ciało byłego żołnierza zostanie skremowane, a prochy wysłane do Polski. Tak się jednak nie stało. Powód? Krewni, w tym matka, której los jest nieznany, nie odbierali połączenia, a Polska ambasada odmówiła współpracy – tak przynajmniej twierdzi strona białoruska. Tymczasem pod koniec kwietnia zastępca ambasadora RP na Białorusi Marcin Wojciechowski poinformował, że nie otrzymał żadnych informacji o pogrzebie dezertera.

Ostatecznie pogrzeb dezertera, który „poprowadził” ksiądz katolicki, zorganizowało proreżimowe Systemowe Centrum Praw Człowieka. Emil Czeczko został pochowany na polskim cmentarzu wojennym we wsi Dołhinów na Białorusi w obwodzie mińskim. To tam spoczywają także polscy żołnierze, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1919 roku. Na grobie dezertera złożono wieńce w barwach flag Polski i Białorusi.

Źródła: wydarzenia.interia.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x