×

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia w 2021 roku. W tym roku będzie inna

Niezwykle ciepła jesień w tym roku mogła być zwiastunem równie ciepłej zimy. Choć śnieg pojawił się już w niektórych rejonach Polski, to szybko stopniał. Jaka jest prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia w 2021 roku? Czy będą w tym roku białe święta?

Pogoda w święta Bożego Narodzenia 2021 – czy będzie śnieg?

Synoptycy nie mają wątpliwości, że grudzień zapowiada się wyjątkowo deszczowy. W połączeniu z niskimi temperaturami, będzie to skutkować przymrozkami. Dlatego kierowcy nie powinni natychmiast zmienić opony na zimowe. Deszcz nie wyklucza białych świąt.

Największy wpływ na pogodę w grudniu będzie miała wpływ anomalia zwana La Nina. To właśnie za jej sprawą śnieg w Polsce może utrzymać się o wiele dłużej.

Freepik

Zjawisko La Nina – co to jest?

Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu ocenia, że istnieje 70% prawdopodobieństwa, iż zjawisko zwane La Nina wpłynie na pogodę w Europie. Jest to anomalia, która powstała na Pacyfiku. Stałe, ciepłe wiatry zwane „Pasatami” poruszają się w strefie międzyzwrotnikowej w kierunku równika. Wiatry te spotykają się w tzw. międzyzwrotnikowej strefie zbieżności. Anomalia sprawia, że są gwałtowne i o wiele silniejsze. Mają one wpływ na ochłodzenie się powierzchni wody. Różnica temperatur może wynieść nawet 5 stopni.

Początkowo badacze myśleli, że anomalia wpłynie tylko na pogodę lokalną. Teraz mają pewność, że zjawisko przynosi ulewy w południowo-wschodniej Azji, północnej Australii, północnej Brazylii, na północnym zachodzie USA oraz suszę w strefie środkowego i wschodniego Pacyfiku. Również Europa odczuje zmiany tej zimy.

Pogoda na Święta – ma być chłodniej

La Nina sprawi, że temperatura w porównaniu do średniej miesięcznej temperatury z ubiegłych lat będzie o kilka stopni niższa. Zapowiadają się chłodniejsze święta. W zeszłym roku zanotowano temperaturę prawie -20 stopni na jednej z podkarpackich wsi. W tym roku synoptycy nie spodziewają się, że rekord zostanie pobity.

Źródła: polskatimes.pl

Może Cię zainteresować