×

Podwyżki stóp procentowych. Suski: jak się zaciąga kredyty, to się je spłaca

W maju czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych. To oznacza, że portfele Polaków znów się skurczą. Ale to nie szkodzi, bo — jak przypomina poseł PiS Marek Suski — jak się zaciąga kredyty, to się je spłaca.

Podwyżki stóp procentowych

Ostatnie podwyżki stóp procentowych wywołały ogromne kontrowersje. Ale Polacy nie mieli zbyt dużo czasu na to, by oswoić się z nową sytuacją. Czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych.

Obecnie stopa referencyjna wynosi 4,5 procent. Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie podniesie główną stopę procentową nawet do 5,5 proc., czyli do najwyższego poziomu od grudnia 2008 r. Jeśli te przewidywania ekonomistów się sprawdzą, będzie to oznaczać, że przeciętna rata kredytu od października zeszłego roku może wzrosnąć o blisko 100 proc.

Głównym powodem regularnych podwyżek jest inflacja, która bije rekordy. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu sięgnęła 12,3 proc. Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 1998 roku. A najgorsze dopiero przed nami…

Suski radzi

Kolejne podwyżki stóp procentowych to fatalna wiadomość dla kredytobiorców. Wielu z nich wkrótce może mieć poważny problem ze spłatą zadłużenia. Rządzący próbują załagodzić sytuację, obiecując rozwiązania, które mają pomóc kredytobiorcom. Ale czy to wystarczy, żeby uspokoić nastroje? O tym przekonamy się wkrótce. Już teraz wiemy natomiast, że poseł PiS Marek Suski doskonale wie, jak dolać oliwy do ognia i jeszcze bardziej rozjuszyć internautów. Wystarczyło dosłownie jedno zdanie.

W czwartek na sejmowym korytarzu polityka zaczepił reporter TVN24 Radomir Wit. Zapytał, co poseł powiedziałby wszystkim ludziom, którym wzrosną raty kredytów.

Niestety, jak się zaciąga kredyty, to się je spłaca, ale państwo przygotowuje pewną pomoc dla kredytobiorców

– wypalił Suski.

A gdy dziennikarka „Gazety Wyborczej” przypomniała, że prezes Narodowego Banku Polskiego przekonywał, iż stopy procentowe nie będą rosły i „de facto namawiał ludzi do brania tych kredytów”, poseł PiS odpowiedział:

Wszystkie banki namawiają do brania kredytów, bo z tego żyją

No tak, trudno się z tym nie zgodzić. A zatem można się rozejść, nie było tematu.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij