×

Podejrzane numery telefonów. Ludzie tracą przez nie swoje majątki!

Czy znasz podejrzane numery telefonów, które powinny wzbudzić Twoją czujność? Konsumenci, szczególnie osoby starsze, nieustannie padają ofiarą oszustw. Oszuści prześcigają się w pomysłach na wyłudzenie danych osobowych i pieniędzy od niewinnych, nieświadomych osób. Pamiętaj — oni nie mają skrupułów!

Podejrzane numery telefonów

Metoda „na wnuczka” i „na policjanta„, odkurzacz, który ma zniszczyć koronawirusa i pościel, która położy kres wszelkim schorzeniom – seniorzy nieustannie stają się ofiarami bezwzględnych przestępców, dla których są łatwym celem.

Do naciągania niewinnych osób, oszuści od lat używają również jednej sprawdzonej metody. Do ofiary dzwoni nieznany numer telefonu, który okazuje się numerem o podwyższonej płatności. Oddzwonienie może zakończyć się tragicznie: każda sekunda „rozmowy” może nas sporo kosztować.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega, że oszuści mogą emitować sygnał rozłączania tylko po to, by wydłużyć połączenie i wyciągnąć od nieszczęśnika więcej pieniędzy.

Uważaj, gdy dzwoni automat

Fakt ostrzega przed kolejną metodą oszustów, przez którą ludzie tracą majątek! Ofiarami złodziejskiego procederu najczęściej padają właśnie seniorzy.

Sytuacja wygląda z pozoru niewinnie: do danej osoby dzwoni nieznany numer. Po odebraniu telefonu, odzywa się… automat. Nagrany głos zazwyczaj informuje o zaległym rachunku, kończącej się umowie lub też wyjątkowej ofercie przetestowania jakiegoś preparatu. Niezależnie od tego, jaka jest „przynęta”, oszuści zmierzają do tego, by ofiara, zainteresowana tematem rozmowy, podała swoje dane osobowe.

Zdarza się również, że ofiara automatycznie zostaje przekierowana na numer telefonu, pod którym będzie naliczana miażdżąca opłata. Albo rozmowa będzie prowadzona w taki sposób, by ofiara wbrew własnej woli zawarła umowę, kilkukrotnie mówiąc przez telefon „tak” bądź „zgadzam się”.

Fakt cytuje komentarz ze strony dobreprogramy.pl, w którym czytamy:

Do mnie zadzwonił numer 734818156, ale szybko okazało się, że jest ich więcej. Często zgłaszane przypadki to 734818190 czy 734818186. Po przejrzeniu podobnych numerów, z przedziału od 734818150 do 734818190 okazuje się, że to próba wyłudzenia danych przybiera różne oblicza.

Co robić, gdy dzwoni do nas podejrzany numer?

Wyobraźnia oszustów nie zna granic, dlatego warto uczulić szczególnie starsze osoby i mieć się na baczności.

Jeśli dzwoni do nas podejrzany, nieznany numer, lepiej odrzucić połączenie i sprawdzić go w sieci, zanim oddzwonimy. Czerwona lampka powinna się nam zapalić szczególnie wtedy, gdy numer wygląda „egzotycznie”.

Niektóre numery o trzycyfrowym kierunkowym, zaczynającym się np. od cyfr 22, mogą nam się łatwo pomylić z kierunkowym dla Warszawy. Dlatego zanim oddzwonisz – zawsze dokładnie sprawdź, czy na początku jest „+„.

Pamiętaj także, by nie podawać swoich danych, gdy nie masz pewności z kim rozmawiasz!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować