×

To matematyczne zadanie rozwiązują 6-latki. Ale dorośli, mają z nim problem

Podchwytliwe zadanie z matematyki rozłożyło na łopatki jedną z matek. W rozpaczy zwróciła się o pomoc do internautów. Naprawdę zadanie jest takie trudne?

Z powrotem w szkole

Wymuszone pandemią nauczanie zdalne daje się we znaki zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Dzieci, pozbawione kontaktu z grupą rówieśniczą, który jest niezwykle ważny dla ich rozwoju, a nawet możliwości opuszczenia domu bez opieki osoby dorosłej, nudzą się bardziej niż zwykle. Rodzice, próbując w jako takim skupieniu wykonywać własną pracę zawodową, również w trybie zdalnym i jednocześnie zajmować się dziećmi, nagle odkrywają, że znów wylądowali w szkole.

Powrót do szkoły to koszmar senny wielu osób. Z powodu pandemii wiele rodzin przeżywa go na jawie. Trudno się dziwić, że w celu chronienia własnych zdrowych zmysłów, zrozpaczeni rodzice zakładają internetowe grupy wsparcia, gdzie mogą wyżalić się innym w atmosferze wzajemnego zrozumienia, a kiedy zajdzie potrzeba, poprosić o pomoc w odrabianiu pracy domowej.

Podchwytliwe zadanie z matematyki

Założona przez nauczycielkę i mamę dwojga dzieci grupa na Facebooku FAMILY LOCKDOWN TIPS & IDEAS skupia już ponad milion członków.  Ostatnio pojawił się na niej wpis, który wielu z nich przyprawił o ból głowy. Chodzi o zadanie z matematyki dla sześcioletniej uczennicy. Jego treść brzmi następująco:

W trzech zbiornikach znajdują się rozgwiazdy. Najmniejsza ilość to 4, a największa 18. Ile stworzeń będzie w środkowym pojemniku? Podaj dwie możliwe odpowiedzi.

Mama sześciolatki dodała od siebie:

Błagam o pomoc. Wydaje mi się, że to podchwytliwa zagadka. Jak wytłumaczyć ją 6-latce? Z góry dziękuję

Zadanie rzeczywiście jest podchwytliwe, bo poprawnych odpowiedzi jest więcej niż jedna, a nawet niż dwie. Zgadliście? Pod zdjęciem zamieszczamy rozwiązanie.

Prawidłową odpowiedzią będzie każda liczba większa od 4 i mniejsza od 18. Możliwości jest więc aż 13 – od 5 do 17. Jedna z internautek zaproponowała, by wyjaśnić to sześciolatce za pomocą linijki. Zaznaczyć na niej graniczne wartości i wytłumaczyć dziecku, że każda możliwość między nimi jest poprawna.

Dobry pomysł?

Źródła: www.papilot.pl, www.facebook.com

Może Cię zainteresować