×

Pochówek w ogrodzie będzie możliwy? Jest nowy projekt ustawy o cmentarzach

Pochówek w ogrodzie? Obecnie w Polsce pochówek zmarłego nakazany jest w prawnie wyznaczonych miejscach. Trwają prace nad tym, by zmienić dotychczasowe przepisy. Z nowym projektem ustawy o cmentarzach wystąpiła posłanka Lewicy Monika Falej.

Pochówek w ogrodzie będzie możliwy?

Rozsypywanie prochów zmarłego w miejscu, które było dla niego ważne – takie obrazy widzimy zazwyczaj tylko w amerykańskich filmach. Jednak to może się wkrótce zmienić.

Trwają prace nad obywatelskim projektem dotyczącym pogrzebów i cmentarzy. Twórcy projektu chcą, by w Polsce można było nie tylko rozsypać prochy bliskiego, ale i pochować go w ogrodzie. Chodzi o zapewnienie rodzinom prawa do dysponowania prochami zmarłego. Obecnie w Polsce obowiązuje w tym zakresie prawo równie restrykcyjne, co w Niemczech czy na Białorusi.

W wielu krajach w Europie rodziny mogą pochować prochy w ogrodzie, albo rozsypać je w lesie lub nad morzem. Chcemy wprowadzić podobne zasady

– powiedział mecenas Sebastian Głogowski w rozmowie z Super Expressem.

Co miałoby się zmienić?

O zmianach w tej kwestii mówi się od dawna, głównie ze względu na ogromne ceny pochówku, ale nie tylko.

Projekt ustawy zmierza do urzeczywistnienia wolności sumienia i wyznania w zakresie formy pochówku w zgodzie z takimi wartościami, jak poszanowanie godności zmarłego, ochrona zdrowia i moralności publicznej

– czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem posłanki Moniki Falej z Lewicy, pracującej nad projektem, obowiązujące w Polsce prawo odnoście pochówku jest przestarzałe i nie uwzględnia przemian w społeczeństwie, także tych światopoglądowych i wyznaniowych.

Według Lewicy, prawo do pochówku powinna zyskać partnerka lub partner zmarłej osoby, także w przypadku, gdy pozostawali oni w związku nieformalnym.

Jak informuje portal naTemat.pl, inne ważne zmiany to:

  • możliwość przechowywania w domu urny z prochami zmarłej osoby;
  • szansa na rozsypanie prochów na polu pamięci;
  • możliwość pochowania prochów zmarłego w „ogrodzie pamięci”;
  • możliwość umieszczenia prochów zmarłego w biournie, czyli naczyniu służącym do umieszczenia prochów wraz z nasionami lub sadzonką drzewa lub krzewu oraz niezbędnymi substancjami, umożliwiającymi wzrost tego drzewa lub krzewu w naturalnych warunkach.

Co ważne, autorzy projektu dążą także do waloryzacji zasiłku pogrzebowego, który obecnie wynosi 4 tys. zł.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: pikio.pl, natemat.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować