×

Ważny sygnał, po którym poznasz, czy przeszedłeś już COVID-19, ale bezobjawowo

Po tym poznasz czy miałeś COVID-19. Lekarzom udało się ustalić, jakie objawy jednoznacznie wskazują na przebyte zakażenie koronawirusem. Jeśli odpowiednio wsłuchamy się we własne organizmy, to dowiemy się czy byliśmy chorzy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Każdy może być chory

W ostatnim czasie, na skutek zmian zachodzących w systemie raportowania zakażeń koronawirusem, pojawiły się pewne rozbieżności, związane z rzeczywistą ilością zachorowań na COVID-19. Powoduje to, że coraz trudniej jest ustalić jaki procent Polaków został już zakażony koronawirusem. Zgodnie z szacunkowymi danymi aż 80 procent zachorowań w naszym kraju może mieć bowiem charakter bezobjawowy. Lekarze uważają, że nawet takie zachorowanie pozostawia w organizmie pewne ślady. Dokładna obserwacja samego siebie pozwala je wykryć. Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, jest zdania, że biorąc pod uwagę ogromną skalę zakażeń koronawirusem w Polsce, każdy powinien uważnie przyglądać się swojemu ciału.

Jednym z podstawowych sygnałów świadczących o minionym zakażeniu może być nieustępujące uczucie zmęczenia, które trwa przez wiele tygodni. Spadek aktywności fizycznej i wytrzymałości, zadyszka czy nawracające duszności także mogą sugerować, że organizm zwalczył koronawirusa. Istotnym sygnałem bywa również dyskomfort związany z oddychaniem. Polega on na odczuwaniu ucisku w klatce piersiowej, świstów oskrzelowych oraz bólu w klatce piersiowej, który towarzyszy głębokiemu oddychaniu.

Po tym poznasz czy miałeś COVID-19

W wyniku przeprowadzonych badań naukowcy z Scripps Translational Research Institute w Kalifornii udowodnili, że pacjenci, którzy przeszli bezobjawowe zakażenie koronawirusem posiadają w płucach charakterystyczne zmętnienia. Ślady te mogą być oznaką przebytego procesu zapalnego. Przykładem tego zjawiska są narządy pasażerów statku wycieczkowego „Diamond Princess”, który w marcu stał się ogromnym ogniskiem koronawirusa. Spośród 3 711 pasażerów aż 712 osób zostało zakażonych COVID-19. Co ciekawe, 331 z nich nie posiadało żadnych objawów chorobowych. Przeprowadzone u 76 osób badania wykazały, że w grupie bezobjawowej aż co druga osoba posiadała w płucach widoczne zmiany. Prof. Aileen Marty, specjalistka chorób zakaźnych z Florida International University twierdzi, że zmętnienie obrazu płuc obserwuje się u 67 procent zakażonych, przechodzących COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Z kolei, naukowcy ze Szpital Chińsko-Japońskiej Przyjaźni apelują, aby pacjenci, którzy mieli COVID-19 wykonywali regularne ćwiczenia fizyczne, unikali spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Fotografie: Twitter, www.pikist.com

Może Cię zainteresować