×

Płaca minimalna w 2023 roku. Ma wzrosnąć aż dwa razy!

Płaca minimalna w 2023 roku zostanie podniesiona. To zmiana dla ponad 2 mln Polaków, co z pewnością będzie dla nich wsparciem. Rząd na przyszły rok szykuje dwie podwyżki, w związku z tym pierwsza ma wejść w życie w styczniu, druga w lipcu. O jakich kwotach mowa?

Płaca minimalna w 2022 roku

Na dzień dzisiejszy płaca minimalna wynosi w Polsce 3010 zł brutto. Według rządowych szacunków tyle zarabia obecnie ok. 2,2 mln Polaków. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku grono osób zarabiających minimalną krajową się powiększy. Rząd szacuje, że będzie to nawet 2,74 mln Polaków.

Płaca minimalna w 2023 roku

Rząd reaguje na szalejącą w Polsce inflację (w maju wskaźnik inflacyjny wyniósł 13,9 proc. rok do roku ) i zapowiada wzrost płacy minimalnej. W związku z tym zapowiedział, że osoby zarabiające dziś minimalną krajową za nieco ponad rok będą dostawać ponad 400 zł brutto więcej.

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna wyniesie 3383 zł brutto, a od 1 lipca 2023 r. 3450 zł brutto. Czyli te ruchy płacowe będą odbywały się w dwóch turach, wynika to z obecnych problemów inflacyjnych. Chcemy, żeby płaca minimalna odpowiadała tym ruchom

– ogłosił na briefingu prasowym Piotr Mueller.

Reasumując, zarabiający najniższą krajową, zatrudnieni na umowie o pracę od stycznia będą dostawać „na rękę” 2627 zł, a od lipca ok. 2,67 tys. złotych. Takie przynajmniej są założenia rządu. Póki co propozycja w najbliższym czasie ma trafić do Rady Dialogu Społecznego, która ma 30 dni na negocjacje. W sytuacji, gdy nie zostanie uzgodnione jednolite stanowisko w sprawie płacy minimalnej, rząd będzie mógł zrobić to sam w drodze rozporządzenia.

Pixinio

Pixinio

Propozycja nie zadowala związków zawodowych

Inflacja mocno daje się Polakom we znaki. Nic więc dziwnego, że propozycja nie zadowala związków zawodowych, które domagają się się wyższych podwyżek. W związku z tym padły konkretne kwoty. W stanowisku z 13 maja zaproponowano do 3,5 tys. zł brutto podwyżki płacy minimalnej od stycznia i do 3,75 tys. zł brutto od lipca.

Źródła: www.money.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować