×

Płaca minimalna w 2023 roku. Ma wzrosnąć aż dwa razy!

Płaca minimalna w 2023 roku zostanie podniesiona. To zmiana dla ponad 2 mln Polaków, co z pewnością będzie dla nich wsparciem. Rząd na przyszły rok szykuje dwie podwyżki, w związku z tym pierwsza ma wejść w życie w styczniu, druga w lipcu. O jakich kwotach mowa?

Płaca minimalna w 2022 roku

Na dzień dzisiejszy płaca minimalna wynosi w Polsce 3010 zł brutto. Według rządowych szacunków tyle zarabia obecnie ok. 2,2 mln Polaków. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku grono osób zarabiających minimalną krajową się powiększy. Rząd szacuje, że będzie to nawet 2,74 mln Polaków.

płaca minimalna w 2023 roku
Pxhere

Płaca minimalna w 2023 roku

Rząd reaguje na szalejącą w Polsce inflację (w maju wskaźnik inflacyjny wyniósł 13,9 proc. rok do roku ) i zapowiada wzrost płacy minimalnej. W związku z tym zapowiedział, że osoby zarabiające dziś minimalną krajową za nieco ponad rok będą dostawać ponad 400 zł brutto więcej.

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna wyniesie 3383 zł brutto, a od 1 lipca 2023 r. 3450 zł brutto. Czyli te ruchy płacowe będą odbywały się w dwóch turach, wynika to z obecnych problemów inflacyjnych. Chcemy, żeby płaca minimalna odpowiadała tym ruchom

– ogłosił na briefingu prasowym Piotr Mueller.

Reasumując, zarabiający najniższą krajową, zatrudnieni na umowie o pracę od stycznia będą dostawać „na rękę” 2627 zł, a od lipca ok. 2,67 tys. złotych. Takie przynajmniej są założenia rządu. Póki co propozycja w najbliższym czasie ma trafić do Rady Dialogu Społecznego, która ma 30 dni na negocjacje. W sytuacji, gdy nie zostanie uzgodnione jednolite stanowisko w sprawie płacy minimalnej, rząd będzie mógł zrobić to sam w drodze rozporządzenia.

płaca minimalna w 2023 roku
Pixinio

Propozycja nie zadowala związków zawodowych

Inflacja mocno daje się Polakom we znaki. Nic więc dziwnego, że propozycja nie zadowala związków zawodowych, które domagają się się wyższych podwyżek. W związku z tym padły konkretne kwoty. W stanowisku z 13 maja zaproponowano do 3,5 tys. zł brutto podwyżki płacy minimalnej od stycznia i do 3,75 tys. zł brutto od lipca.

Źródła: www.money.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij