×

Fatalny wynik PiS w nowym sondażu. Tak źle jeszcze nie było

Czyżby gromadziły się ciemne chmury nad głowami rządzących? Z najnowszego sondażu wynika, że PiS traci poparcie.

PiS traci poparcie w sondażach

W niedzielę (1 listopada) opublikowano sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski. Badanie przeprowadzono 30 października na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Z sondażu wynika, że gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, to zwyciężyłaby partia Jarosława Kaczyńskiego. Byłby to jednak wyjątkowo słaby wynik. Na Prawo i Sprawiedliwość oddałoby swój głos zaledwie 29 proc. Polaków. Dla porównania – w 2019 roku PiS mógł liczyć na poparcie 43,59 proc. wyborców.

Koalicja Obywatelska może pochwalić się za to poparciem 24 proc. respondentów. Na podium obok niej uplasował się Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni – uzyskałaby 14,9 proc. głosów ankietowanych. Lewica może liczyć na poparcie 6,9 proc. badanych, a 5,3 proc. Polaków postawiłoby na Konfederację. Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 zostałaby poza sejmem, nie uzyskując niezbędnego minimum. Otrzymaliby jedynie 3,3 proc. głosów spośród badanych.

Czy to skutek obecnych protestów?

Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała również ogromny spadek poparcia w najnowszym sondażu CBOS. Na PiS i jego koalicjantów (Porozumienie i Solidarna Polska) głos oddałoby 31 proc. badanych. To oznacza spadek o aż 9 proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Według autorów sondażów, wpływ na tak wyraźny spadek poparcia dla PiS mają przede wszystkim rozgrywające się obecnie wydarzenia w kraju. Chodzi m.in o strajki kobiet, przedsiębiorców czy rolników.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij