×

Podróże możliwe tylko po zaszczepieniu? Lista chętnych linii coraz dłuższa!

Światowa pandemia na dobre zmieniła nasz sposób podróżowania. Możliwe, że wkrótce paszporty szczepionkowe będą nieodłączną częścią zagranicznych podróży. Od marca ruszają testy aplikacji Travel Pass, a lista zainteresowanych linii lotniczych jest coraz dłuższa.

Paszporty szczepionkowe

Jak informuje Onet, z początkiem marca ruszają testy aplikacji Travel Pass, opracowanej przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. Aplikacja ma być czymś w rodzaju cyfrowego paszportu. Znajdą się w niej informacje na temat wykonanych testów na COVID-19, ale także odbytych szczepień. Pierwsze testy odbędą się w Panamie.

Travel Pass tak naprawdę nie będzie nową aplikacją, ale dodatkiem do aplikacji danej linii lotniczej. Poza informacjami na temat wykonanych testów i szczepień, znajdą się w niej także informacje na temat aktualnych obostrzeń obowiązujących w danym kraju oraz porady dotyczące zachowania przy podejrzeniu zakażenia, w tym lista najbliższych laboratoriów.

Lista przewoźników coraz dłuższa

Prace nad aplikacją rozpoczęły się już kilka miesięcy temu. Na początku na liście zainteresowanych tym rozwiązaniem przewoźników znalazło się 20 linii lotniczych. Jednak teraz lista robi się coraz dłuższa.

Jako pierwszy nowe rozwiązanie będzie testować przewoźnik Copa Airlines. Na liście są jednak również m.in. Etihad Airways, Emirates Airlines, Qatar Airways. W ostatnich dniach zgłosił się również pierwszy afrykański przewoźnik. To RwandAir.

Travel Pass wypróbuje również nowozelandzki Air New Zealand, który w kwietniu rozpocznie korzystanie z aplikacji na trasie Auckland-Sydney.

(…) Dzięki temu klienci będą mieli pewność, że spełniają wszystkie wymagania dotyczące podróży do różnych krajów na całym świecie, jeszcze zanim dotrą na lotnisko

– przekazała Jennifer Sepull, dyrektor ds. cyfrowych w Air New Zealand.

Jednak głównym problemem nadal pozostaje brak globalnego porozumienia w tej kwestii. Niektórzy przewoźnicy testują własne rozwiązania. Nie wszyscy są fanami pomysłu wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Przykład? Popularna u nas niemiecka Lufthansa, która już wysyła klientom z wyprzedzeniem e-mail z informacją, czy certyfikaty spełniają wymagania wjazdowe.

UE na „tak”, WHO na „nie”

Czy uda się ujednolicić system i odbudować ruch lotniczy, także po zakończeniu pandemii?

Pod koniec stycznia państwa członkowie UE przyjęły wspólne wytyczne dotyczące zaświadczeń o szczepieniach przeciw COVID-19, które mają być wzajemnie honorowane przez państwa Wspólnoty. W czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała o pośpiech we wdrażaniu certyfikatów szczepień, żeby zdążyć przed latem. Jednak pomysł wdrożenia paszportów szczepionkowych nadal wzbudza liczne kontrowersje. Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się Światowa Organizacja Zdrowia.

(…) są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości

– mówił w styczniu szef europejskiego oddziału WHO Hans Kluge na temat paszportów szczepionkowych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij