×

Papież zmienia treść modlitwy. Nowa łacińska wersja obowiązuje już od 1 maja!

Jak przekazało biuro prasowe Episkopatu, papież zmienia treść modlitwy. Chodzi o Litanię do św. Józefa, do której dodano nowe wezwania. Papież poprosił o odmawianie nowej wersji modlitwy.

Papież zmienia treść modlitwy

8 grudnia 1870 r. św. Józefa ogłoszono Patronem Kościoła Powszechnego. 150 lat później papież Franciszek wydał List Apostolski „Patris corde”, którym chciał rozbudzić kult tego niezwykłego dla katolików świętego.

W tym świetle wydało się słusznym, aby uaktualnić Litanię do Św. Józefa, zatwierdzoną w 1909 roku przez Stolicę Apostolską, włączając do niej siedem wezwań zaczerpniętych z wypowiedzi papieży, którzy rozważali aspekty postaci patrona Kościoła powszechnego

– czytamy we wspomnianym wyżej Liście Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przesłanym do przewodniczących Konferencji Episkopatów 1 maja 2021 roku.

7 nowych wezwań

Teraz w Litanii do św. Józefa pojawi się siedem nowych wezwań. A będą to:

  • „Custos Redemptoris” (opiekun/stróż Odkupiciela”)
  • „Servus Christi” (sługa Mesjasza/Chrystusa)
  • „Minister salutis” (sługa/szafarz zbawienia)
  • „Fulcimen in difficultatibus” (podpora/wsparcie w trudnościach)
  • „Patronus exsulum” (patron wygnańców/wykluczonych)
  • „Patronus afflictorum” (patron strapionych/zasmuconych/cierpiących)
  • „Patronus pauperum” (patron ubogich/biednych)

Jak poinformowano, łaciński tekst litanii wzbogacony o nowe siedem wezwań uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia, czyli z 1 maja. Natomiast polska wersja zostanie przygotowana, zatwierdzona, a następnie opublikowana przez Konferencję Episkopatu Polski. KEP podejmie również uchwałę o publikacji nowej wersji Litanii do Św. Józefa, z podaniem dnia jej wejścia w życie.

Do tego czasu nie należy włączać nieautoryzowanych przekładów nowych wezwań do odmawianej po polsku Litanii. Natomiast nowy tekst łaciński jest obowiązujący z dniem ogłoszenia, tzn. 1 maja 2021 roku

– napisano w komunikacie.

Biskupi mogą również wprowadzać do Litanii inne wezwania, jeżeli używa się ich w danym kraju, by czcić św. Józefa.

Fotografie: SjmChurch (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij