×

Papież odkrył nowy grzech. Osoby, które go popełniają odbiją piętno na historii ludzkości

Głowa kościoła katolickiego nie przestaje zaskakiwać. Papież Franciszek rozważa możliwość dodania nowego grzechu w katechizmie. Czy pojawi się nowy grzech? Co Franciszek uznaje za grzech? Na ostatnim publicznym wystąpieniu zdradził co chciałby dodać do katechizmu.

Nowy grzech w katechizmie

Papież nie przestaje zaskakiwać. Jak relacjonuje polski korespondent watykańskiej rozgłośni, papież Franciszek w trakcie długiego wystąpienia poruszył m.in. kwestie zagrożeń dla demokracji i praworządności. Postanowił podzielić się z wiernymi swoim pomysłem, by do katechezy dodać kolejny grzech.

Miałby on dotyczyć tematu bliskiemu każdemu z nas, niezależnie od kraju i kontynentu na którym żyje. Okazuje się, że chciałby żeby jako nowy grzech, dotyczył osób, które nie dbają o środowisko. Elementarne poczucie sprawiedliwości nakazywałoby, aby niektóre zachowania, za które zazwyczaj odpowiedzialne są korporacje, nie pozostawały bezkarne – powiedział papież podczas audiencji.  Dodał, że przestępstwa przeciwko naturze są „zbrodniami przeciwko pokojowi”.

Grzech ekologiczny według papieża Franciszka

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że idzie „z duchem czasu”. Jako głowa kościoła zmienia i dysktuje nad prawami, które kiedyś wydawały się być nie do zmienienia. Jednak, otaczający nas świat zmienił się z zawrotną prędkością. Pojawił się nowe problemy ludzkości, które stare prawdy kościoła nie opisują.

– Myślimy o tym, by wprowadzić do Katechizmu Kościoła Katolickiego grzech ekologiczny, grzech przeciwko wspólnemu domowi – powiedział Franciszek

Grzech ekologiczny pierwszy raz pojawił się na synodzie biskupów na temat Amazonii. Na obradach duchowni poruszyli temat młodych osób, taki jak Greta Thunberg, którzy mają świadomość i głoszą prawdę o zagrożeniach ekologicznych.

Grzech ekologiczny – definicja

W tekście podsumowującym październikowe obrady, pojawiła się definicja nowego grzechu. Biskupi opisali ją w następujący sposób:

„Grzech ekologiczny to działania bądź zaniedbania przeciwko Bogu, przeciwko bliźniemu, wspólnocie i środowisku”. Są to czyny i nawyki powodujące zanieczyszczenie i zniszczenie harmonii środowiska, wykroczenia przeciwko zasadom współzależności i zerwania sieci solidarności między stworzeniami. Jest to także grzech przeciw cnocie sprawiedliwości”.

Głos polskiego Episkopatu

Również polscy duchowni napisali list do wiernych. W zeszłym roku w wykazie grzechów pojawiły się również takie na tle ekologii. Jako grzech uznali m.in. marnowanie jedzenia, znęcanie się na zwierzętami i wyrzucanie śmieci do lasu.

A wy co myślicie o pomyśle Papieża Franciszka?

Źródła: www.tvn24.pl
Fotografie: Instagram

Polecane

Może Cię zainteresować