×

Ludzki kompostownik, czyli nowy ekologiczny sposób na pochowanie zwłok

Już wiosną 2021 roku zostało otwarte pierwsze na świecie centrum wyspecjalizowane w przetwarzaniu zwłok na kompost. Władze Waszyngtonu zalegalizowały taką działalność. Recompose jest pierwszą firmą, która oferuje usługi rozkładu ciał. „Stań się glebą, gdy umrzesz” – brzmi hasło reklamowe na ich stronie internetowej.

Nowa rzeczywistość

Założycielka Recompose, Katrina Spade już od dłuższego czasu opowiada o nowej metodzie pochówku, która jej zdaniem jest technologią przyszłości i niebawem będzie dotyczyć nas wszystkich. Wiele osób jest zachwyconych rewolucyjnym podejściem do tematyki śmierci, jednak sporą grupę przeraża pomysł przerabiania ciał na kompost.

Prawo na to zezwala

W maju ubiegłego roku, władza ustawodawcza Waszyngtonu wyraziła zgodę na zalegalizowanie nowego rodzaju pochówku. Prawo weszło w życie 1 maja 2020 roku. Firma Recompose może więc przekształcać zwłoki, łącznie z kośćmi i zębami w żyzną glebę.

Przedsięwzięcie zainicjowane przez amerykańską projektantkę i przedsiębiorcę, Katrinę Spade ma na celu utworzenie zrównoważonej ekologicznie alternatywy dla tradycyjnego pochówku. Proces konwersji ciała do postaci gleby jest obecnie objęty postępowaniem patentowym.

Ludzki kompostownik, czyli ekologiczny pochówek

Założycielka firmy utrzymuje, że proces, który będzie praktykowany w Recompose w odróżnieniu od kremacji czy zwykłego pochówku jest całkowicie pozbawiony śladu węglowego. W szczególności w przypadku kremacji zużywane są znaczne ilości paliw kopalnych, co jest jedną z przyczyn emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Kompostowanie ma być zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, którym leży na sercu dobro naszej planety. Proces kompostowania przyspiesza tempo rozkładu ludzkiego ciała i trwa od 4 do 7 tygodni. Ciało rozkładając się, użyźnia glebę, co bardzo dobrze wpływa na rosnące w niej rośliny. Gdy proces dobiega końca, szczątki ludzkie zamieniają się w około 0,76 metra sześciennego gleby.

Pierwszy dom pogrzebowy firmy Recompose jest zlokalizowany w budynku o powierzchni 1720 metrów kwadratowych. W jednym momencie pomieści nawet 75 ciał.

Wątpliwości etyczne i higieniczne

Nowy sposób pochówku budzi liczne kontrowersje, nie tylko ze względów etycznych. Do tej pory, w przeważającej większości krajów zabronione było grzebanie umarłych bez uprzedniego umieszczenia w trumnie, a następnie w grobowcu. Było to spowodowane troską o stan gleb i bezpośrednio związaną z nim czystością wody.

Ryzykowne pod względem epidemiologicznym wydaje się późniejsze wykorzystywanie gleby powstałej z ludzkich ciał.  Trudno również uwierzyć w to, że zwłoki ulegną całkowitemu rozkładowi w przeciągu 4-7 tygodni bez zewnętrznego wspomagania w postaci substancji chemicznych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować