×

Ten zakaz wzbudza różne emocje, a Ty co o nim sądzisz?

W teorii każdy rodzic, w trosce o dobro i zdrowie dziecka, jest gotowy na największe poświęcenie. Palący rodzice powinni zachowywać szczególną ostrożność i unikać wszelkich sytuacji, kiedy to palą papierosy w obecności swoich pociech. Jeśli myślimy, że jeden papieros nie wyrządzi krzywdy naszemu dziecku i wystarczy otworzyć okno, aby pozbyć się ewentualnego zagrożenia, jesteśmy w ogromnym błędzie.

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii i Walii wprowadzono zakaz, na mocy którego nie wolno palić w pojazdach osobowych, w których przebywają dzieci. Moim zdaniem tego rodzaju przepisy mają sens, o czym przekonasz się sam czytając ten wpis do końca.

#1 Koniec z paleniem papierosów w samochodach, w których znajdują się dzieci

Zakaz, który ma ma na celu ochronę dzieci przed biernym paleniem, obowiązuje w Wielkiej Brytanii i Walii od 1 października 2015 roku. Osoby, które nie przestrzegają nowych przepisów mogą spodziewać się grzywny w wysokości 50 funtów.

palenie-papierosow-w-obecnosci-dzieci (1)

#2 Tysiące związków chemicznych

Dziecko przebywające w pomieszczeniu, w którym dorośli palą papierosy, jest narażone na wdychanie tysięcy związków chemicznych, które rzeczywiście wdycha palacz. Oznacza to jednocześnie, że maluchy narażone są na takie konsekwencje jak: rak, zapalenie oskrzeli, czy zapalenie płuc.

palenie-papierosow-w-obecnosci-dzieci (2)

#3 Prywatne pojazdy

Prywatne pojazdy, które posiada w całości lub częściowo dach, podlegają temu prawu. Oznacza to w praktyce, że nawet jeśli masz otwarte okno lub podniesiony szyberdach, nowe prawo nadal będzie obowiązywać. Podobnie będzie w przypadku zaparkowanego pojazdu z otwartymi drzwiami. Jedynym wyjątkiem są kabriolety, których dach składa się w całości.

palenie-papierosow-w-obecnosci-dzieci (3)

Jak podawało Ministerstwo Zdrowia w Wielkiej Brytanii: dzieci oddychają szybciej, a tym samym są w większym stopniu narażone na zjawisko biernego palenia. Należy również pamiętać, że ich płuca oraz układ odpornościowy są rozwinięte w mniejszym stopniu niż u osób dorosłych.

Skoro już mowa o zakazie palenia, warto wspomnieć, że w naszym kraju zakaz palenia papierosów reguluje 5 punkt artykułu 63 kodeksu drogowego:

„5. Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.”

Tym samym powyższy przepis dotyczy jedynie kierowców zawodowych.

A Ty co sądzisz o brytyjskim zakazie? Chciałbyś aby podobne prawo zaczęło obowiązywać w naszym kraju?

Może Cię zainteresować