×

Oszuści płacą banknotami prezentowymi. Policja apeluje, aby uważać na zakupach

Oszuści płacą banknotami prezentowymi, które do złudzenia przypominają prawdziwe pieniądze. W okresie przedświątecznym, gdy klienci są zabiegani bardzo łatwo o pomyłkę. Policja prosi, aby być czujnym w trakcie płatności.

Fałszywe pieniądze

Szaleństwo przedświątecznych zakupów to doskonała okazja dla wszystkich oszustów oraz złodziei. Grudzień to okres, w którym Polacy kupują rekordowo duże ilości jedzenia oraz prezentów. W bieganinie pomiędzy sklepowymi półkami i kasami bardzo łatwo jest przeoczyć pewne drobiazgi, a tym samym dać się oszukać. W ostatnich miesiącach bardzo częstą metodą wyłudzania pieniędzy było wysyłanie przez oszustów sms-ów sugerujących, że jeśli klienci nie dopłacą odpowiedniej sumy pieniędzy, to ich przesyłka InPost zostanie odesłana.

Pomysłowość złodziei nie zna granic. Tym razem postanowili, że będą robić zakupy, posługując się banknotami prezentowymi. Policja ostrzega, aby zachować czujność i zwracać uwagę na to, jak wyglądają pieniądze, które przyjmujemy jako resztę. W jednym z zakopiańskich sklepów oszuści zakupili drogą odzież i zapłacili za nią za pomocą dwóch banknotów kolekcjonerskich o nominale 500 zł. Sprzedawca nie zorientował się, że pieniądze są nieprawdziwe. Sprawa wyszła na jaw dopiero jakiś czas później. Policja już podjęła odpowiednie kroki w celu ustalenia tożsamości sprawców.

Oszuści płacą banknotami prezentowymi

Pomimo tego, że za posługiwanie się fałszywymi banknotami grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności, nie brakuje osób decydujących się na tę formę przestępstwa. Niecały miesiąc temu w Szczecinie miała miejsce zmasowana akcja przestępców, którzy posługiwali się sfałszowanymi banknotami. Mł. asp. Ewelina Gryszpan ze szczecińskiej policji mówiła wówczas w rozmowie z gs24.pl:

Otrzymaliśmy takie zgłoszenia i w tych sprawach zostały wszczęte czynności sprawdzające.

Właściciel jednego ze sklepów opisał sprawę na swoim Facebooku:

W kilkunastu placówkach handlowych przyjęte w dniu wczorajszym zostały fałszywe pieniądze. Mamy informacje o minimum 20 placówkach, w których banknot o nominale 100 zł z tym samym numerem serii został przyjęty.

Policja jest w trakcie prowadzenia czynności zmierzających do uchwycenia sprawców. Tylko czujność może nas ustrzec przed podobnymi sytuacjami!

Fotografie: Imgur, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij