×

Ostrzeżenie przed brakami prądu: „Kupujcie świeczki i drewno do kominków”

Ostrzeżenie przed brakami prądu w Szwajcarii: przerwy mogą trwać nawet kilka godzin! „Tej zimy powinniśmy upewnić się, że mamy wystarczająco dużo świeczek” — mówi Laurianne Altwegg, wiceprzewodnicząca Federalnego Urzędu ds. Energii w Szwajcarii.

Ostrzeżenie przed brakami prądu

Mówi się, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. W związku z tym Laurianne Altwegg, wiceprzewodnicząca Federalnego Urzędu ds. Energii w Szwajcarii, zaapelowała do mieszkańców o gromadzenie świeczek i drewna do kominków.

Tej zimy powinniśmy upewnić się, że mamy wystarczająco dużo świeczek i drewna do kominka, jeśli mamy kominek

– powiedziała Altwegg.

Apel o gromadzenie świeczek i drewna ma związek z obawami, iż wystąpią braki w dostawach prądu. Obawy te nie są bezpodstawne. Szwajcarzy zachęcają mieszkańców, żeby oszczędzali energię, ale problem nie dotyczy jedynie Szwajcarów.

Widmo kryzysu energetycznego nad Europą. Kiedy?

Jak przypomina Business Insider, pod koniec lipca Komisja Europejska zaapelowała do państw członkowskich o zmniejszenie zużycia energii o 15 proc. do 31 marca 2023 roku.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zaleca mieszkańcom krajów UE, by ograniczyli ogrzewanie zimą o 2-3 stopnie. Wśród zaleceń znalazło się również oszczędniejsze korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych.

Usilnie radzę wszystkim moim francuskim rodakom i naszym współobywatelom europejskim, którzy włączają klimatyzator latem tego roku, aby nie ustawiali go zbyt mocno, a zimą obniżyli ogrzewanie o dwa-trzy stopnie

– powiedział Breton w wywiadzie dla stacji BFM Business.

Szwajcarzy poważnie podeszli do tematu i zastanawiają się, jak oszczędzać energię. Pomysłów jest wiele. Wśród nich jest m.in. ograniczenie działania wyciągów i armatek do naśnieżania w górach. Szwajcarscy przedsiębiorcy zastanawiają się nad zakręceniem w ogólnodostępnych toaletach ciepłej wody i obniżeniem w nich temperatury. Inna z opcji zakłada wyłączenie podświetlanych reklam.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij